Rydberg atomlarının koherent durumları
- Tez No: 76129
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Rydberg Atomunun Koherent durumları, dairesel polarize mikrodalga alan ve manyetik alanın bir kombinasyonu ile oluşturularak elektronik dalga paketlerinin dinamiği incelendi. Bir Hidrojen atomu sistemi olan Rydberg atomundaki Kepler benzeri dalga paketinin incelenmesi ile kuantum mekaniği ve klasik mekaniğin birbirine paralel yapıda olduğu gözlendi. Temel durumdaki Rydberg atomlarının kararlı ve bozulmaya uğramayan özdurumlara sahip oldukları gösterildi. Pseudospectral Metod kullanılarak, serbest parçacık ve potansiyel engeli için, Gauss dalga paketlerinin zamana bağlı olarak ilerlemesi elde edildi. Bilim Kodu : 404.06.01
Özet (Çeviri)
The coherent states of the Rydberg Atoms has been examined in the presence of circularly polarized microwave fields and the dynamics of electronic wave packets have been discussed. It has been shown that there is a paralelism between quantum and classical mechanics by considering the Keplerian wave packets in the Rydberg Atoms.lt has been seen that the Rydberg Atoms which are in the ground state have got stable and nondispersive eigenstates.The time evolution of the Gaussian wave packets for free particle and a potential barrier have been obtained by using the Pseudospectral Method. Science code : 404.06.01