COVID 19 salgını döneminde okullarda katılımcı karar verme süreci ile öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between participatory decision-making process at schools and teachers' organizational trust levels during the Covid 19 epidemic period
  1. Tez No: 761325
  2. Yazar: SERPİL ÖZŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma Covid 19 salgını döneminde okullarda katılımcı karar verme süreci ile öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerin ilkokullarında görev yapan 392 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde katılımcılara ait demografik değişkenleri elde etmek için kullanılan ifadeler yer almaktadır. Anketin ikinci bölümünde, Güçlü, Özer, Kurt ve Koşar (2012) tarafından geliştirilen“Okullarda Karar Verme Süreci Ölçeği”, üçüncü bölümünde ise Yılmaz (2006) geliştirilen“Örgütsel Güven Ölçeği”bulunmaktadır. Bu çalışma doğrultusunda elde ettiğimiz verilerin analizinde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U testi ve betimsel istatiksel teknikler kullanılarak korelasyon değerlerine bakılmıştır. Süreksiz değişkenlerde Mann-Whitney U testi (erkek-kadın, evli-bekar vb.), sürekli değişkenlerde Kruskal- Wallis testi (kıdem, öğrenim seviyesi, yaş, vb.), grupları tanımlamak için betimsel istatistik (ortalama, mod, medyan, standart sapma vb.) kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda okullarda katılımcı karar verme ve örgütsel güven düzeyi ölçeklerinden elde edilen puanlar arasındaki ilişkileri normallik koşulu sağlanmadığından parametrik olmayan bir işlem olan Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı uygulanmıştır. Verilerin analizleri SPSS 21.0 ve Lisrel 8.8 programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre sırasıyla müdür yardımcıları, Bakanlık ve İl/ İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve öğretmenlerin görüşlerinin etkili olduğu görülmüştür. Öğretmen görüşlerine göre karar verme süreçlerinde sırasıyla okul müdürü, mevzuat ve Bakanlık ve İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri etkili olan faktörler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında katılımcı karar verme alt boyutu ile paydaşa güven alt boyutu; yöneticiye güven alt boyutu; meslektaşa güven alt boyutu arasında pozitif yönlü orta düzeyli ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bireysel karar verme alt boyutu ile paydaşa güven alt boyutu; meslektaşa güven alt boyutu; ve yöneticiye güven alt boyutu arasında negatif yönlü, orta düzeyli ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu bulgular sonucunda paydaşların kararlara katılımının aktif olarak sağlanmasının gerekliliği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between participatory decision making in schools and teachers' organizational trust levels during the Covid 19 epidemic. The research was designed in the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The population of the research consists of 392 teachers working in primary schools located in the central districts of Ankara. In the first part of the study, there are six expressions used to obtain the demographic variables of the participants. In the second part of the questionnaire, there is the“Scale of Decision Making in Schools”developed by Güçlü, Özer, Kurt and Koşar (2012), and in the third part, the“Organizational Trust Scale”developed by Yılmaz (2006). Analysis of the data was done using a statistical program. In the analysis that we obtained in line with this study, correlation values were examined by using ANOVA, t-test and descriptive statistical techniques. T-test was used for discontinuous variables (male-female, married-single, etc.), ANOVA (seniority, education level, age, etc.) was used for continuous variables, and descriptive statistics (mean, mode, median, standard deviation, etc.) were used to define groups. In line with the purpose of the study, Spearman Rank Differences Correlation Coefficient, which is a non-parametric process, was applied when the normality condition was not met between the scores obtained from participatory decision making and organizational trust level scales at schools. Data were analyzed with SPSS 21 software. The results of the research indicate that respectively opinions of the assistant principals in the school, authorities in Ministry and Provincial/District Educational Directorates and opinions of teachers are effective. Again, according to the teachers participating in the research, the school principal, the legislation, the Ministry and the Provincial/District Educational Directorates are effective in the decision-making processes. In addition, it was concluded that there is a weak negative relationship between the individual decision making dimension of the decision making process and the colleague, stakeholder and manager dimensions of the organizational trust scale. In addition, it has been observed that there is a positive, moderate and significant relationship between the participatory decision-making sub-dimension of the decision-making process at school and stakeholder trust sub-dimension of organizational trust; trust in manager sub-dimension and trust in colleagues sub-dimension. It has also been observed that there is a negative, moderate and significant relationship between the individual decision-making sub-dimension of the decision-making process at school and the stakeholder trust sub-dimension of organizational trust; the sub-dimension of trust in colleagues and the sub-dimension of trust in manager.