Yeşil bilişim farkındalığına yönelik bir karma yöntem araştırması: Konya ili örneği
A mixed method research on green computing awareness: the case of Konya province
  1. Tez No: 761336
  2. Yazar: FATMA İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL SÜTÜTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri, günümüzde büyük bir hızla gelişmekte ve değişmekte, bu durum çevre üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler içermektedir. Bu çalışmayla Konya ilinde faaliyet gösteren kamu sektörü ve özel sektör çalışanlarının bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım durumları, yeşil bilişim farkındalıklarının incelenmesi ve firmalarda yeşil bilişim uygulama faktörlerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada karma bir araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışanlara nicel veri toplama aracı olan anket uygulanmıştır. Firma yöneticilerinden ise yapılandırılmış mülakat yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021 yılında Konya ilinde kamu sektörü ve özel sektörde yer alan 212 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla kullanılan anket ve yapılandırılmış mülakat soruları oluşturulurken literatürdeki farklı çalışmalardan yararlanılmıştır. Nicel verilerin analizinde faktör analizi, Bağımsız Örneklem t-Testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda özel sektörde yer alan çalışanların yeşil bilişim farkındalığını oluşturan boyutlar arasında, yeşil bilişim zorunluluğu ortalamalarının kamu sektöründe yer alan çalışanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Farkındalığı oluşturan bir başka boyut uyku modu/ekran koruyucu kullanımı ortalamasının ise kamu sektöründeki çalışanlarda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kamu sektöründe yer alan firmanın yeşil bilişime yönelik faaliyetlerinin ağırlıklı olarak geri dönüşüm, atıkların bertarafı gibi konulara yoğunlaştığı, özel sektörde yer alan firmaların ise enerji tasarrufu ve minimum maliyete odaklandığı görülmektedir. Literatürde yeşil bilişim farkındalığına yönelik boşluğu doldurması açısından önemli katkılar sağlayacağı düşünülen bu çalışmayla ayrıca gelecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, information and communication technologies are developing and changing at a rapid pace and this situation includes positive and negative effects on the environment. In this study, it is aimed to examine the information and communication technologies usage status, green computing awareness of public sector and private sector employees operating in Konya province and to determine the green computing application factors in companies. In this research, a mixed research approach was adopted and a questionnaire, which is a quantitative data collection tool, was applied to the employees, and data were collected from the company managers by the structured interview method. The sample of the research consists of 212 employees working in the public and private sectors in Konya in 2021. While creating the questionnaire and structured interview questions used to collect data in the research, different studies in the literature were used. Factor analysis, Independent Samples t-Test and One Way ANOVA were used in the analysis of quantitative data. According to the findings, it was concluded that among the dimensions that constitute the green computing awareness of the employees in the private sector, the average of green computing obligation is higher than that of the employees in the public sector. Another dimension that creates awareness is that the average of sleep mode/screen saver usage is higher among employees in the public sector. It is seen that the green computing activities of the company in the public sector mainly focus on issues such as recycling and waste disposal, while the companies in the private sector focus on energy saving and minimum cost. With this study, which is thought to provide important contributions in terms of filling the gap in green computing awareness in the literature, suggestions for future studies have also been made.