Üniversite öğrencilerinin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin belirlenmesi: Hitit Üniversitesi örneği
Determining the information security awareness levels of university students: Hitit University sample
- Tez No: 761337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsanoğlu yaratılışından itibaren üzerinde yaşadığı dünyayı ve daha geniş tabirle evreni anlama çabası içindedir. Çabası sonucu elde ettiği bilgileri ilk çağlarda sözlü olarak kuşaktan kuşağa aktaran insan, bu bilgilerin aktarımı konusunda önce yazının icadı ile bir çağ atlamış, sonra teknolojik gelişmeler ile gerek bilgi aktarımını kolaylaştırmış gerekse de bilginin aktarım süresi kısalmıştır. İnsanlar elde ettikleri bilgileri kısa zamanda geniş kitlelere ulaştırır hale gelmiş, yani bilginin küreselleşmesi sağlanmıştır. Bunda en büyük pay tabiki de teknolojik gelişmelere aittir. Bilginin hızlı aktarımıyla toplumların gelişmesi hız kazandığı gibi teknolojinin gelişmesi de hız kazanmıştır. Gelişen teknoloji bilginin aktarımında olduğu kadar, saklanmasında da önemli bir rol üstlenmektedir. Diğer bir açıdan ise teknolojik ortamlarda sakladığımız kişisel, ulusal ve uluslararası öneme haiz gizli kalması gereken bilgilerin güvenliğinin sağlanması son derece önemli hale geldiğinden bilginin güvenliğinin sağlanması zorunluluğu oraya çıkmıştır. Teknolojik gelişmeler nasıl bilginin kısa zamanda geniş kitlelere ulaşmasını sağlayıp toplumların gelişmesini sağlıyorsa aynı zamanda bilginin güvenliğinin sağlanması açısından en büyük tehdit olarak kendini göstermektedir. Bu tehditler çoğunlukla farkındalık düzeyi düşük ve savunmasız kullanıcıları hedef almaktadır. Bu durum kişilerin bilgi güvenliği kazanımları ve farkındalıklarının artırılması zorunluluğunu doğurmuştur. Bu çalışmada bilgi, bilgi güvenliği, bilgi güvenliği farkındalığı ve bunların unsurları hakkında yapılan araştırma ile Hitit Üniversitesi öğrencilerinin bilgi güvenliği farkındalıkları belirlenerek çözüm yolları açısından bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Hitit Üniversitesi öğrencilerinin bilgi güvenliği farkındalıklarını ölçmek için bu konuda geliştirilmiş olan bir ölçek kullanılmış ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since its creation, human beings have been trying to understand the world they live on and, in a broader sense, the universe. In the first ages, the human being orally transferring the information he obtained as a result of his efforts, passed a new age with the invention of writing in the transfer of this information, and then, with the technological developments, both the transfer of information was facilitated and the transfer time of the information was shortened. People have become able to convey the information they have obtained to large masses in a short time, that is, the globalization of information has been achieved. The biggest share in this, of course, belongs to technological developments. With the rapid transfer of information, the development of societies has accelerated, as well as the development of technology. Developing technology plays an important role not only in the transfer of information, but also in its storage. On the other hand, since it has become extremely important to ensure the security of the personal, national and international information that we keep in technological environments, which should be kept confidential, the necessity of ensuring the security of the information has arisen. Just as technological developments enable information to reach large masses in a short time and ensure the development of societies, it also presents itself as the biggest threat in terms of ensuring the security of information. These threats generally target vulnerable, unconscious users, in this case, the information security gains and awareness of the society have to be increased. In this study, it is aimed to make an evaluation in terms of solutions by determining the information security awareness of Hitit University students with the research on information, information security, information security awareness and their elements. In our study, a scale developed on this subject was used to measure the information security awareness of Hitit University students and the obtained data were analyzed statistically.