Uzman sistem geliştirmede endüstri mühendisliğinin rolü
  1. Tez No: 76135
  2. Yazar: AYŞE KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
UZMAN SİSTEM GELİŞTİRMEDE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİNİN ROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe KÜRT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1998 ÖZET Son otuz yılda yazılım alanındaki gelişmeler nedeniyle bilgisayar kullanımı şaşırtıcı boyutlara ulaşmıştır. Bu hızlı ilerleme öncelikle donanım teknolojisindeki gelişmelere bağlanmaktadır. Yazılım alanında yapay zeka ve uzman sistem teknolojisi adı altındaki gelişmeler, insanlığı yoğun bir şekilde etkilemektedir. Yapay zeka ve uzman sistem uygulamaları endüstride ve hizmet sektöründe büyük ilgi görmüş ve çeşitli alanlarda kullanımıyla birlikte bir çok probleme çözüm getirmiştir. Bu çalışmada, yapay zekanın bir konusu olarak uzman sistemler ve uzman sistemlerin“Tur Danışma Programı”adı altında bir örnek uygulaması verilmektedir. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez danışmanı : 605.01.00 : Yapay zeka, uzman sistemler, bilgi mühendisliği, endüstri mühendisliği : 126 : Yr&Doç.Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF INDUSTRIAL ENGINEERING ON DEVELOPPING EXPERT SYSTEMS (M.Sc.Thesis) Ayşe KÜRT GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Ağustos 1998 ABSTRACT In last thirty years, the use of computers has reached to the suprising levels because of the development s in software. These rapid improvements are the results of developments in hardware tecnology. The improvement on the artificial intelligence and expert system software technology have impressed the human being intensively. The artificial intelligence and expert system applications have attracted the interest of many in the fields of industry and service, and brought solutions to many problems in various fields. In this study, expert systems as a part of artificial intelligence and the application of expert systems as“Tour Advise Programming”are presented. Science code Key words Page number Adviser : 605.01.00 : Artificial intelligence, expert systems, knowledge engineering, industrial engineering :126 : Yrd.Doç.Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER