Vakfiyelere göre İstanbul'da Osmanlı hanedan üyeleri tarafından yaptırılan sıbyan mektepleri (XV-XVIII. yüzyıl)
Primary schools built by Ottoman dynasty members in Istanbul according to foundation charters (XV-XVIII. century)
- Tez No: 761396
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TOZDUMAN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Osmanlıların Selçuklular ve diğer Türk devletlerinden miras aldıkları sıbyan mektepleri, Osmanlı Devleti'nde eğitim kademesinin ilk basamağını oluşturmaktadır. Başta padişahlar olmak üzere diğer hanedan üyeleri, devlet ileri gelenleri, tüccarlar ve ekonomik durumu iyi olan hayırseverler tarafından inşa ettirilen sıbyan mekteplerinin temel gayesi Müslüman çocuklara Kur'ân-ı Kerim okumayı öğretmektir. Eğitim-öğretim amacıyla hizmet veren vakıf kurumlarından biri olan sıbyan mekteplerinin bütün giderleri mektebin bağlı olduğu vakıf tarafından karşılanmaktadır. Osmanlı Devleti'nde XV. yüzyıldan itibaren çocuklara ücretsiz olarak eğitim-öğretim hizmeti sağlayan ve bu açıdan Osmanlı Devleti'nin çocuk eğitimine verdiği önemi gözler önüne seren sıbyan mektepleri, Sultan II. Abdülhamid döneminde ibtidâî mekteplerinin açılmasıyla birlikte“mekâtib-i ibtidâiyye”adını almıştır. 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile Maârif Vekâletine devredilen sıbyan mektepleri, 22 Mart 1926 tarihli Maârif Teşkilat Kanunuyla tamamen tarihe karışmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary schools, which the Ottomans inherited from the Seljuks and other Turkish states, constitute the first level of the education system of the Ottoman Empire. The main purpose of the primary schools, which were built by the sultans, other dynasty members, state dignitaries, merchants and philanthropists who enjoyed with the higher economic status, is to teach Muslim children to read the Qur'an. All expenses of the primary school, which is one of the waqf institutions serving for education and training purposes, are covered by the waqf which is affiliated to the school. Primary schools, which had been providing free education services to children since the fifteenth century in the Ottoman Empire, and with this respect revealing the importance of the Ottoman Empire attached the child education, was named“mekâtib-i ibtidaiyye”with the opening of ibtidai schools during the reign of II. Sultan Abdülhamid. Primary schools, which were transferred to the Ministry of Education with the Law of Unification of Education dated March 3, 1924, completely vanished into history with the Law of Education Organization of March 22, 1926.