Hemşirelerin adli hemşirelik görevlerini yerine getirme düzeylerinin ölçülmesi: Yeni bir ölçek geliştirme çalışması
Measuring the level of fulfillment of judicial nursing duties of nurses: Developing a new scale
- Tez No: 761395
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Çorum ve Yozgat illerindeki üniversite hastanelerinden seçilen hemşireler üzerinden, hemşirelerin adli hemşirelik görevlerini yerine getirme düzeyini ölçen yeni bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Pilot uygulama 107 hemşire üzerinden yapılmış olup, çalışma örneklemi 503 hemşireden oluşmaktadır. Analizler sonucunda, 23 soru ve 5 alt boyuttan oluşan Hemşirelerin Adli Hemşirelik Görevleri Ölçeği (HAHGÖ) elde edilmiştir. Elde edilen 5 alt boyutun her biri adli hemşirelik literatürü doğrultusunda isimlendirilmişlerdir. Verilerin analizinde SPSS ve FACTOR programları kullanılmıştır. İçerik geçerliği 130 madden oluşan madde havuzundan başlanarak uzman görüşleri ve tekrar tekrar yapılan faktör analizleri sonuçlarına göre sağlanmaya çalışılmıştır. Yapı geçerliğini ortaya koymak için ise, Polikorik korelasyon ve eğrisel döndürmeye dayalı açıklayıcı faktör analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda KMO ölçüsü ve Barlett testi sonuçlarına göre verinin faktör analizine iyi düzeyde uyumlu olduğu saptanmıştır. Elde edilen faktör yüklerinin 0,333 ile 0,900 arasında değiştiği saptanmış olup, ölçeğin yapı geçerliğinin iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Güvenirlik analizleri için ise maddeler arası korelasyon ortalaması, ORION güvenirlik tahminleri ve Cronbach Alfa katsayıları hesaplanmıştır. Böylece, maddeler arası korelasyon ortalamalarının 0,300 ile 0,545 arasında değerler aldığı, ORION güvenirlik tahminleri ve Cronbach Alfa katsayılarının ise 0,797 ile 0,936 arasında değiştiği saptanmış olup, HAHGÖ ve HAHGÖ'nün alt boyutlarının yüksek veya çok yüksek derecede güvenilir ölçekler olduğu belirlenmiştir. Böylece, geliştirilen HAHGÖ'nin hemşirelerin adli hemşirelik görevlerini yerine getirme düzeylerini ölçmede geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenerek, tanımlayıcı istatistikler ile çalışma örneklemindeki hemşirelerin alt boyutlardaki görevlerini hangi düzeylerde yerine getirdikleri karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a new scale that measures the level of nurses fulfilling their forensic nursing duties over the nurses selected from university hospitals in Çorum and Yozgat. The pilot application was carried out on 107 nurses, and the study sample consists of 503 nurses. As a result of the analyses, Forensic Nursing Roles Scale of Nurses (NFNRS), which consists of 23 questions and 5 sub-dimensions, was obtained. Each of the 5 sub-dimensions obtained were named in accordance with the forensic nursing literature. SPSS and FACTOR programs were used in the analysis of the data. Content validity was tried to be ensured by starting from an item pool consisting of 130 items, and according to expert opinions and the result of repeated factor analyzes. To reveal the construct validity, explanatory factor analysis method based on polychoric correlation and curvilinear rotation was used. As a result of the analyzes made, it was determined that the data were in good fit with the factor analysis according to the results of the KMO measure and Barlett test. It was determined that the factor loads obtained varied between 0.333 and 0.900, and the construct validity of the scale was determined to be at a good level. For reliability analyses, the mean of correlation between items, ORION reliability estimates, and Cronbach's Alpha coefficients were calculated. Thus, it was determined that the inter-item correlation averages took values between 0.300 and 0.545, the ORION reliability estimates, and Cronbach's Alpha coefficients varied between 0.797 and 0.936. Thus, it has been determined that the developed NFNRS is a valid and reliable measurement tool to measure the level of nurses' fulfillment of forensic nursing duties, and the level of the nurses' fulfillment of their duties in the sub-dimensions in the study sample with descriptive statistics obtained from has been discussed comparatively.