Türk edebiyatında (2000-2020) Bildungsroman
Bildungsroman in Turkish literature (2000-2020)
- Tez No: 761399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA KOÇAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
İnsan tefekkürünün ve davranışlarının gelişim süreci, medeniyetlerin oluştuğu günden bu yana düşünürlerin ve sanatçıların mercek altına aldıkları konulardan biridir. Özellikle sanatçılar, bu hususa değişik açılardan bakarak eserlerinin konusu haline getirmişlerdir. Bunun bir nüvesi olarak nitelendirilebilecek Bildungsroman da temelinde insanın gelişimini ve sonucunda da toplumla bütünleşmesini ifade eden bir türdür. Zira Aydınlanma Çağı'nın bir ürünü olan Bildungsroman modernitenin bir sözcüsü konumundadır. Başlangıçta özellikle başkahramanı erkek olan kişilerin çocukluk zamanlarından itibaren geçirdiği değişimi ve toplumsal kabulü sağlayan ilerleyişini en nihayetinde de olgunlaşmasını işleyen Bildungsroman, zamanla pek çok alt başlığa ayrılarak kendi içerisinde de gelişimler yaşamıştır. Çıkış noktası 18. yüzyıl Alman Edebiyatı olan türün zaman içerisinde diğer edebiyatlarda da kendine yer edindiği görülmektedir. Türk edebiyatında da çeşitli biçimlerde örneklerinin verildiği söylenebilecek olan Bildungsroman'ın 21. yüzyıldaki durumu ise aydınlatılmayı beklemektedir. Tüm bu bilgiler ışığında çalışmanın öncelikli amacının Bildungsroman'ın Türk edebiyatındaki yerine dair genel bir çerçeve çizmek olduğu söylenebilir. Bununla birlikte asıl ulaşılmaya çalışılacak olan hedef, türün başlangıcından bugüne yaşadığı değişim ve dönüşümlerin 21. yüzyıldaki Türk edebiyatına nasıl yansıdığının ortaya çıkarılmasıdır. Aynı zamanda Türk edebiyatında bu bağlamda yapılacak çalışmalara ışık tutması amaçlardan birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development process of human thought and behavior is one of the subjects that philosophers and artists have examined since the formation of civilizations. Artists in particular have approached this issue from different perspectives and made it the subject of their works. Bildungsroman, which can be described as a core of this, is a genre that fundamentally expresses human development and, as a result, integration with society. Because Bildungsroman, which is a product of the Age of Enlightenment, is a spokesmodel for modernity. Bildungsroman, which initially addressed the changes that especially male protagonists go through from childhood, their progress towards social acceptance, and finally their maturation, has been divided into many subheadings over time and has experienced developments within itself. The genre, which originated in 18th century German literature, has also found a place for itself in other literatures over time. It can be said that examples of the Bildungsroman genre have been written in various forms in Turkish literature, and its status in the 21st century awaits clarification. In light of all this information, it can be said that the primary aim of this study is to draw a general framework regarding the place of the Bildungsroman in Turkish literature. However, the main goal to be achieved is to reveal how the changes and transformations that the genre has experienced from its beginning to the present are reflected in Turkish literature in the 21st century. At the same time, one of the aims is to shed light on studies to be conducted in this context in Turkish literature.