Türkiye (6-11 yaş) ve İngiltere'deki (5-11 yaş) ilköğretim tarih programlarının karşılaştırılması
Comparison of Turkish (aged 6-11) and English (aged 5-11) history programs in primary education
  1. Tez No: 159098
  2. Yazar: CEYLİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, Türkiye (6-11 yaş) ve İngiltere'deki (5-11 yaş) İlköğretim Tarih Programlan arasındaki, benzerlik ve farklılıkları belirtmek üzere yapılmıştır. Araştırmada, var olan bir durumu olduğu gibi ortaya koyma amacı güdüldüğünden dolayı tarama modeli kullanılmış, evren ve örneklem tayinine gidilmemiştir. Öğretim programları ve eğitim sistemleriyle ilgili bilgiler literatür taramasıyla, kütüphanelerden ve internet ortamından elde edilen belgelerden sağlanmıştır. Bu bilgiler“belge çözümleme”yöntemiyle değerlendirilerek araştırma için gerekli bilgiler elde edilmiştir. Konular, kazanımlar, süreler ile ilgili veriler tablolaştırılarak karşılaştırılmıştır. Eğitim durumlarıyla ilgili veriler içerik, nitelik ve dersin işlenişine olan etkisi açısından karşılaştırılmıştır. Değerlendirme durumlarının karşılaştırması sürecindeyse eğitim sürecindeki değerlendirme sistemleri karşılaştırılmıştır. Tez“Giriş”dışında, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türk Eğitim Sistemi İlköğretim dönemi (6-11 yaş) Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler Programı içinde yer alan tarih programı incelenmiştir. İkinci bölümde, İngiliz Eğitim Sistemi ilköğretim dönemi (5-7 yaş) İngiliz Ulusal Tarih Programı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ilköğretim dönemi Türkiye (6-11 yaş) ve İngiltere'de (5-11 yaş) uygulanan tarih programlan karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde, elde edilen bulgular çerçevesinde sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre ; 1. İngiliz Eğitim Sistemi' nde sınıfta kalma sisteminin olmayışının öğrencilerin başarısızlık kaygısını önemli ölçüde azalttığı, böylece sınıf geçmek için değil, gerekli oldukları için öğrenmeleri gerektiği düşüncesine yönlendirmelerinin görece daha kolay olduğu değerlendirilmektedir.2. İngiltere'de tarih, bilgi yığını olarak değil, araştırma yöntemi olarak öğretilmesi anlayışı benimsenmiştir. Bu şekilde öğrencilerin, kaynak materyalleri kullanarak, tarihçilerinkine benzer bir süreçle, kendi tarihlerini kendilerinin yazması (doing history) görüşü egemen olduğu tespit edilmiştir. 3. İngiliz Tarih Programının süre planlaması ve konu seçimi bakımından daha esnek bir yapıya sahip olduğu saptanmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis study is aimed to identify the similarities and differences between Turkish (aged 6-1 1) and English (aged 5-1 1) primary education on history programs. The information related to the curricula and education systems were gathered from the documents found by review of literature via libraries and internet, and evaluated by the use of“document analysis”method to form useful data. Data related to the instructional objectives were tabled due to the content structure of the English History Curriculum, and compared. Data related to the educational events were compared due to the content, quality, quantity and effect to the course work. In the comparison process of assessment events, assessment systems were compared. Thesis is composed of four parts excluding“Introduction”part. At the first part, history program that is included in Hayat Bilgisi and Social Sciences Program at the Turkish Education System Primary Education period (aged 6-11) is studied. At the second part, English National History Program at the English Education System Primary Education period (aged 5-7) is studied. At the third part, History Programs which are applied at Turkish (aged 6-11) and English (aged 5-11) Primary Education period is compared. At the forth part, results and proposals that are obtained from findings frame take parts. According to the results of thereearch, the following are stated; 1. It is evaluated that the thought of learning is for students own benefit not for having grades is derived from the English Education System since there is no failing system where the students has no success anxiety to pass. 2. At England, it is aimed to educate History as survey method not as a mass of information. By this, it is determined that there is a dominant opinion as students are doing their own history like the same process of historians by using the source materials. 3. It is determined that English National History Program has more flexible structure about timing and choosing subjects. iii