Duygusal zeka ve izlenim yönetimi ilişkisi: Özel okul öğretmenlerine yönelik bir araştırma
Relationship between emotional intelligence and impression management: A research for private school teachers
- Tez No: 761432
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, duygusal zekâ ile izlenim yönetimi arasındaki ilişkiyi özel okul öğretmenleri çerçevesinde ele alarak, kullanılan bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, meslekteki kıdem yılı ve kurumdaki kıdem yılı değişkenlerine göre farklılık oluşma durumunu tespit etmeyi amaçlayan ilişkisel tarama modelinde yapılandırılmış bir araştırmadır. Araştırma evrenini Kocaeli ilinde faaliyet gösteren bir özel okulda çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu araştırmada 144 özel okul öğretmeninden veri toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 64'ü erkek 80'i kadındır. Araştırmada, veriler“Bar-on Duygusal Zekâ Ölçeği”ve“İzlenim Yönetimi Taktikleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Bu araştırmanın bulgularına göre, öğretmenlerde duygusal zekâ cinsiyete ve yaşa göre anlamlı farklılık göstermezken, kurumda kıdeme göre anlamlı farklılık göstermektedir. Aynı zamanda duygusal zekâ, medeni duruma göre, meslekte kıdem yılına göre ve izlenim yönetimi de cinsiyete, yaşa, medeni duruma, kurumda kıdeme ve meslekte kıdeme göre bazı anlamlı farklılıklar göstermektedir. Sonuç olarak, duygusal zekâ ile izlenim yönetimi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Literatürde duygusal zekâ ve izlenim yönetimi arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmaların az sayıda olması sebebiyle bu çalışma, bu değişkenler ile çalışanlar için destek sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study is a research structured in the relational screening model, which aims to determine the difference between the variables of gender, age, marital status, years of seniority in the profession and years of seniority in the institution, by considering the relationship between emotional intelligence and impression management within the framework of private school teachers. The research population consists of teachers working in a private school operating in Kocaeli. In this study, data were collected from 144 private school teachers. 64 of the teachers participating in the research are male and 80 are female. In the study, data were collected with the“Bar-on Emotional Intelligence Scale”and“Impression Management Tactics Scale”. According to the findings of this study, while emotional intelligence in teachers does not differ significantly according to gender and age, it differs significantly according to seniority in the institution. At the same time, emotional intelligence shows some significant differences according to marital status, years of seniority in the profession, and impression management according to gender, age, marital status, seniority in the institution and seniority in the profession. As a result, a positive and significant relationship was found between emotional intelligence and impression management. Due to the limited number of studies examining the relationship between emotional intelligence and impression management in the literature, this study can provide support for those who work with these variables.