Avrupa Vatandaş İnsiyatifi'nin Avrupa Birliği çevre politikalarına etkisi
The impact of the European Citizens' Initiative on the environmental policies of the European Union
- Tez No: 761436
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Avrupa Birliği (AB) Çevre Politikası temelde çevrenin korunması, sorunun kaynağında önlenmesi, doğal kaynakların verimli ve sürdürülebilir kullanımı, insan sağlığının güvence altına alınması ile yaşam standartlarının en yüksek seviyeye taşınması önceliklerinde, pek çok politika alanının hedefleriyle entegre bir yönetim anlayışını sunan dinamik bir politika alanıdır. Bu politikanın uygulanmasını AB sadece kendi içinde değil, diğer ülkelerle yaptığı işbirlikleriyle de teşvik etmektedir. AB'nin entegre çevre yönetimi anlayışını en iyi sunan ve 1973 yılından itibaren hazırlanan Çevre Eylem Programları (ÇEP), bu politika alanının gelişmesini hızlandırılmıştır. Lizbon Anlaşması ile takdim edilen ve Nisan 2012'de Anlaşma hükümlerine geçerlilik kazandıran Avrupa Vatandaşlık İnisiyatifi Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesiyle birlikte vatandaşların AB gündemini belirleme aracı olarak başlatılan Avrupa Vatandaş İnisiyatifi ise pek çok açıdan AB politikalarına etki etmektedir. Tezimizde başarılı olan AVİ'ler incelenerek AB çevre politikalarına etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Özellikle su ve sanitasyon hakkına yönelik AVİ'nin doğrudan AB'nin su teminine yönelik politikalarına etkisi olduğu de facto olarak gözlemlenebilmiştir. Süreç analizi yöntemiyle beraber Avrupa Komisyonu kararları incelenerek başarılı inisiyatiflerin etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) Environmental Policy is a dynamic policy area that offers an integrated management approach with the objectives of many policy areas, basically with the priorities of protecting the environment, preventing the problem at the source, efficient and sustainable use of natural resources, ensuring human health and raising the living standards to the highest level. The EU encourages the implementation of this policy not only within itself, but also through cooperation with other countries. The Environmental Action Programs (EAP) present the EU's integrated environmental management approach, accelerated the development of this policy area. The European Citizens' Initiative, which was launched as a means of determining the EU agenda of citizens with the entry into force of the European Citizenship Initiative Regulation, which was introduced with the Lisbon Treaty and gave effect to the provisions of the Agreement in April 2012, has an impact on EU policies in many respects. In our thesis, the successful ECIs were examined and their effects on EU environmental policies were tried to be examined. It has been observed that the ECI for the right to water and sanitation has a direct impact on the EU's policies on water supply. The effects of successful initiatives were discussed by examining of the EC documents together with the process analysis method.