Öğretmenlerin pandemi deneyimleri bağlamında uzaktan eğitim algılarının incelenmesi
Examination of distance education perceptions in the context of teachers' pandemic experiences
- Tez No: 761435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KUKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
2019 yılından günümüze kadar dünya ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 pandemisi dünyada ve ülkemizde de birçok alanı etkilemiştir. Etkilenen bu alanların içinde en önemlilerinden biri eğitim alanıdır. Bu süreçte ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi eğitim-öğretim uzaktan yürütülmüştür. Pandemi döneminde eğitim - öğretimin devamlılığının sağlanması adına gerçekleştirilen uzaktan eğitimi inceleyen çalışmalar pandemi süreci ve sonrası içinde büyük önem kazanmıştır. Bu araştırma kapsamında COVID-19 döneminde uzaktan eğitim veren öğretmenlerin uzaktan eğitim konusunda sahip oldukları algıların ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde Gök (2011) tarafından hazırlanmış olan“Uzaktan Eğitim Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Buradan elde edilen verileri açıklayabilmek için nicel verilerin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen nitel görüşme soruları hazırlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında 320 öğretmen yer almıştır. Öğretmenlerimizin demografik bilgileri ise araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu ile toplanmıştır.“Uzaktan Eğitim Algısı Ölçeği”kullanılarak yapılan nicel araştırma bölümünde ölçek ve alt ölçekler betimsel istatistiklerle analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analizlerin daha iyi açıklanabilmesi için 20 öğretmen ile yüz yüze görüşmeler yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizi sonucunda elde edilen ilk bulguya göre; öğretmenlerin uzaktan eğitim algıları orta düzeyde olduğu görülmüştür. Bu durumu nitel verilerin de desteklediği ve öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı olan algılarının orta düzeyde çıkmasında çalıştıkları kurumların konumunun, öğretmenlerin dijital yeterliliklerinin, uzaktan eğitim esnasında yaşadıkları zorluklar gibi birçok etkenin öğretmenlerin uzaktan eğitim algılarının üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar literatürle tartışılarak açıklanmıştır. Araştırmanın sonunda gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 Pandemic, which has affected the world and our country from 2019 to the present day, has affected many areas in the world and in our country. In this process, education was carried out remotely in our country as well as all over the world. The studies examining distance education carried out in order to ensure the continuity of education during the pandemic period have gained great importance for the pandemic process and later. Within the scope of this research, it is aimed to reveal the perceptions of teachers who provide distance education in the Covid-19 period about this education. In this study, a mixed method using quantitative and qualitative research methods was used. In the quantitative part of the study, the distance education perception scale prepared by (Gök 2011) was used. In order to explain the data obtained here, qualitative interview questions obtained as a result of the evaluation of quantitative data, were prepared. In the quantitative part of the research, 320 teachers took part. The demographic information of our teachers was collected with the questionnaire prepared by the researcher. In the quantitative research section using the distance education perception scale, the scale and subscales were analyzed with descriptive statistics. In order to explain the analyzes in more depth, qualitative data were collected by conducting face-to-face interviews with 20 teachers. According to the first finding obtained as a result of the analysis of quantitative data, it was seen that teachers' perceptions of distance education were at a medium level. The same is true for qualitative data. It has been seen that the position of the institutions they work for, their digital competence and the difficulties they face during distance education are effective in the middle level of teachers' perceptions against distance education. The results obtained from the research were explained by discussing with the literature. At the end of the research, suggestions were made for future research.