Lavanta ve gül çıçeğı ıçeren çay karısımlarının fızıksel, kımyasal ve fonksıyonel özellıklerının belırlenmesı
Determination the physical, chemical and functionalfeatures of lavender and rose tea mixtures
- Tez No: 641155
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÜÇÜKÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LAVANTA VE GÜL ÇIÇEĞI IÇEREN ÇAY KARISIMLARININ FIZIKSEL, KIMYASAL VE FONKSIYONEL ÖZELLIKLERININ BELIRLENMESI Rabia Hazal KESKIN Süleyman Demirel Üniversitesi Fen BilimleriEnstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı DanıĢman: Prof. Dr. Erdoğan KÜÇÜKÖNER Son yıllarda tıbbi ve aromatik bitkiler üzerinde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar tüketicinin sağlıklı ve doğal beslenme ihtiyacını arttırmıştır. Lavanta (Lavandula x intermediateSuper A) ve gül (RosadamascenaMill.) bitki çayı olarak çay karışımlarında kullanılmaları, firmalar tarafından piyasaya arz edilen farklı çaylarda kuru meyve kullanımları, farklı zevk ve beklentilerde cevap verebilecek şekilde hazırlanabilmeleri, bitki çay karışımlarını cazip hale getirmiştir. Bu tezin amacı tüketicinin son yıllarda tüketimi arttığı görülen lavanta ve gül bitkilerinden oluşan içerisinde kuru meyve, diğer tıbbi aromatik bitkilerden çay karışımlarının oluşturulması; fiziksel, kimyasal ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışmalar sırasında, dut (Morusalba), tarçın (Cinnamomumverum), reyhan (Ocimumbasilicum), papatya (Matricariachamomilla), lavantadan (Lavandula x intermediateSuper A) oluşan lavanta çiçeği içeren çay karışımı ve kuş üzümü (Ribesnigrum), karanfil (Syzygiumaromaticum), hibiskus(Hibiscussabdariffa), altın çiçek (Helichrysumarenarium) ve gül (RosadamascenaMill.) den oluşan gül çiçeği içeren çay karışımları hazırlanmıştır. Ön denemeler sonucunda tespit edilen sıcaklık, çay/çözücü oranı ve demleme süresinde toplam fenolik madde içeriği (mg GAE/100 g), antioksidan madde aktivitesi (%), toplam manomerikantosiyanin tayini (mg/100 g) ve bulanıklık (NTU) değerleri tespit edilmiştir. Bağımsız değişkenler olarak tespit edilen sıcaklık, demleme süresi ve çay/ çözücü oranına göre sonuçları optimize edilerek istatistiksel analizi tabi tutulmuştur. Araştırmalar sonucunda tüketiciler için iyi bir antioksidan, fenolik madde, antosiyanin kaynağı olan lavanta ve gül çiçeği içeren bitki çay karışımları için optimum öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis DETERMİNATİON THE PHYSİCAL, CHEMİCAL AND FUNCTİONAL FEATURES OF LAVENDER AND ROSE TEA MİXTURES Rabia Hazal KESKİN Süleyman Demirel University Graduate School of NaturalandAppliedSciences Department of FoodEngineering Supervisor: Prof. Dr. Erdoğan KÜÇÜKÖNER Recent scientific works on medicinal and aromatic plants increase the need for healthy and natural nutrition of consumers. Using lavender (Lavandula x intermiadate Super A) and rose (Rosa damescana mill.) as a herbal tea in tea mixtures, using dried fruit in marketed different tea by the companies, preparing them by meeting different tastes and expectations, make the herbal tea blends attractive. The aim of this thesis is creating tea blends of lavender and rose that seems to increse the consumption in recent years including dried fruits and other medicinal aromatic plants and determining the physical, chemical and functional proporties of them. During the studies, tea mixture including berry (Morus alba) cinnamon (Cinnamomumverum), basil (Ocimumbasilicum), chamomile (Matricariachamomilla), lavender (Lavandula x intermediate Super A ) lavender flower, and tea mixtures including currants (Ribesnigrum) cloves (Syzygiumaromaticum), hibiscus (Hibiscussabdariffa) golden flowers (Helichrysumarenarium), rose ( Rose damascena Mill) and rose flowers are prepared. As a result of the preliminery trials, temperature, tea solvent ratio, total phenolic content during the brewing period (mg GAE/100 g), antioxidant substance activity (%), determination of total monomeric anthocyanin (mg/100 g), and turbidity values (NTU) are determined. According to temperature, trial period and tea solvent rate results determined as independent variables were optimized statistical analysis and resulted. As a result of the studies, optimum recommendations have been developed for herbal tea mixtures including lavender and rose flowers as a good antioxidant phenolic substance and anthocyanin source for the consumers.