Performance measurement applications in Serbian health system
Sırbistan sağlık sisteminde performans ölçüm uygulamaları
- Tez No: 761495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMOKAAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Political Science, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu makale, Sırbistan Cumhuriyeti'ndeki sağlık sistemi uygulamalarında performans ölçüm süreçlerinin tam olarak uygulanmasının olumlu etkilerini tartışmayı ve performans yönetimi süreçlerini reddeden sistemin engelleri ve tuzakları nelerdir, performans yönetimi gibi soruları yanıtlamaya çalışmayı amaçlamaktadır. sistem ve performans ölçüm süreçleri, Sırbıstan'ın sağlık sisteminde geleneksel bürokratik yapının ikilemlerini ve performans ölçümü için olumlu ortamın nasıl kurulacağını çözme işlevine sahiptir. Araştırma bir anket yardımıyla yürütüldü ve Sırbistan Cumhuriyeti'nin sağlık organizasyonlarından (Beograd, Novi Sad, Subotica, Užice, Prijepolje, Priboj, Nova Varoš) 104 sağlık çalışanı katıldı. Hedef grubu öncelikle sağlık sistemi sürecinin sorumluluğunu taşıyan hastane müdürleri ve doktorlardı. Bu araştırmanın amacı, üst ve orta düzey sağlık çalışanlarının sağlık kurumlarındaki mevcut durum ve performans ölçümlerini iyileştirme olanakları hakkında ortalama bir görüş elde etmektir. Bu araştırmanın diğer amacı, performans yönetiminin sadece çalışanlara değil, tüm sağlık hizmeti kullanıcılarına getirdiği tüm olumlu etkilere sağlık kurumlarında çalışanların dikkatini çekmektir. Hipotezlerimiz; kamuda performans yönetiminin uygulanmasının modern ve verimli kamu yönetimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması, performans yönetim sistemi ve performans ölçüm süreçlerinin geleneksel bürokratik yapı ve performans yönetim sisteminin açmazlarını çözme işlevine sahip olmasıdır, sağlık sisteminde performans ölçüm modelinin uygulanması için insan kaynaklarından destek almaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, tüm katılımcılar performans yönetimini geliştirerek ve performans yönetimini ölçme sürecini tanıtarak tüm sistemin daha etkili ve verimli hale gelebileceği konusunda hemfikirdi. Bu süreç, geleneksel yönetişim biçiminin ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to discuss the positive effects of fully implementing performance measurement processes in the practice of healtcare system in Republic of Serbia, and to try to answer questions such as: what are the obstacles and traps of the system rejecting performance management processes, performance management system and performance measurement processes has the function of resolving the dilemmas of the traditional bureaucratic structure and how to set up the positive environment for performance measurement in Serbian healthcare system. The research was conducted with the help of a questionnaire, and 104 medical workers from all over the Republic of Serbia participated (Beograd, Novi Sad, Subotica, Užice, Prijepolje, Priboj, Nova Varoš). The target group of respondents were primarily hospital heads and doctors as the bearers of responsibility for the health system process. The aim of this research was to obtain an average opinion of high and middle level health workers on the current state and possibilities of improving performance measurement in health institutions. Another aim of this research was to draw the attention of employees in health institutions to all the positive effects that performance management brings not only to employees but to all users of health services. Our hypotheses were: the implementation of performance management in the public has a positive effect on the modern and efficient public administration, the performance management system and performance measurement processes have the function of resolving the dilemmas of the traditional bureaucratic structure and the performance management system in healthcare has a support from human resurces for implementing performance measuring model. According to the results of the research, all respondents agreed that by improving performance management and introducing the process of measuring performance management, the whole system can become more effective and efficient. This process would play a significant role in eliminating the traditional form of governance.