Klasik NC tezgahlarının CNC tezgahlarına dönüştürülmesi
  1. Tez No: 76151
  2. Yazar: HÜSEYİN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
KLASİK NC TEZGAHLARININ CNC TEZGAHLARINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin POLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1998 ÖZET Bu çalışmada adım motorları ile kızak hareketleri sağlanan bir NC (Numerical Control) freze tezgahının CNC (Computer Numerical Control) tezgahına dönüştürülmesi işlemi yapılmıştır. Böylece NC tezgahı bilgisayarla kumanda edilebilir hale gelmiştir. Bilgisayar paralel port pürlerinden altı tanesi, adım ve yön sinyallerini kullanarak motorları kumanda etmektedir. İki çıkış pini ise harici röle kumandalarım içermektedir. Hazırlanan bilgisayar programı X, Y, ve Z eksenlerinde kızak hareketi sağlamakta, doğrusal ve dairesel takım hareketlerinin yanında mutlak ve artışlı ölçülendirme yapabilmektedir. Ayrıca NC tezgahlara göre şu özellikler de kazandırılmıştır. Parça programını saklayabilme, her aşamada programı durdurabilme, programda gerekli değişiklikleri yapabilme, programa kalman yerden tekrar devam edebilme ve programı son şekliyle saklama özellikleridir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : CNC, Adım Motorları, Bilgisayarlı Kontrol Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
11 CONVERSION OF CLASSICAL NC WORKBENCH TO CNC WORKBENCH (M.S.c. Thesis) Hüseyin POLAT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December-1998 ABSTRACT In this study, a numerical controlled (NC) mill workbench, where a table is moved by three stepper motors at X, Y, Z axis, is converted into Computer Numerical Controlled (CNC) workbench. A software programming is used to control the workbench movement. Communication between a PC and workbench was performed by using parallel port. Six pins of the parralel port, by which step and direction signals are transmitted are used for controlling stepper motors. In order to control external relay two pins also are used. As a result workbench table is moved at X,Y,Z axis. Also the software is capable of controlling table for lineer and circular movement. Devoloped system has advantages over NC system such as saving part program, shut downing program at any time, making easy changes in program and saving program. Science Code Key Words Page number Adviser 626.01.01 CNC, Stepper motors, Computer Control 89 Assoc. Prof. Dr. Çetin ELMAS