Ayrımcılık ve kimlik örseleyici deneyimlerle ilgili otobiyografik anıların işlevleri ve kolektif eyleme katılım kapsamındaki rolleri
The functions of autobiographical memories related to discrimination and identity undermining experiences and their roles in collective action participation
  1. Tez No: 761534
  2. Yazar: AYÇE FERİDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma benlik, sosyal ve yönlendirme işlevleri sınıflandırması çerçevesinde bireysel düzlemde araştırmalar yürüten otobiyografik bellek işlevleri alanyazınının gündemine sosyal kimlikle ilişkili otobiyografik anıları taşımayı hedeflemiştir. Bu kapsamda toplumsal hayatta sosyal kimliği hedef alan ayrımcılığa ve diğer örseleyici yaşantılara dair anıların bireysel ve sosyal grup düzeylerindeki işlevleri incelenmiştir. Çalışma 1'de Alevi, Kürt ve Ermeni, toplamda 9 katılımcının etnik ve dini kimliklerini hedef alan bu tür anılarını hangi motivasyonlarla ve hangi durumlarda anımsayarak paylaştıkları yarı yapılandırılmış görüşmelerden edinilen materyale tematik ve yorumlayıcı fenomenolojik analiz uygulanarak araştırılmıştır. Bulgular bu anıların etkileşen benlik, sosyal ve yönlendirici ihtiyaçlarla hem birey hem grup düzeyinde kullanıldığını göstermiştir. Ayrıca, aile, akrabalar ve çeşitli sosyal kimliklerden arkadaşları kapsayan özgün anı paylaşım kültürlerinde aile ve topluluk hikayelerinin de işlevsel olarak gündeme getirildiği saptanmıştır. Çalışma 2'de önceki aşamada kavramsal olarak tespit edilen bazı anı işlevleri bir ölçüm aracı halinde işevuruklaştırılmıştır. Katılım kriteri diğer dezavantajlı sosyal kimlikleri kapsar şekilde genişletilmiş ve sonuçta 683 kişiden oluşan veri setine açımlayıcı faktör ve yakınsak geçerlik analizi uygulanmıştır. Bulgular geliştirilen ölçüm aracının yeterli düzeyde geçerlik ve güvenirliğe sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma 2'de ayrıca, açımlayıcı faktör analizinde belirlenen altı anı işlevinin özdeşleşmenin bağımsız, gruba karşı algılanan ayrımcılığın aracı ve kolektif eyleme katılımın bağımlı değişken olduğu bir modeldeki düzenleyicilikleri Process Macro Programıyla test edilmiştir. Bulgular ayrımcılıkla ilişkili anıların görece politik hedeflerle ilişkili işlevlerinin gruba karşı algılanan ayrımcılığın kolektif eyleme katılım üzerindeki etkisini düzenlediğini göstermiştir. Sonuç olarak, bu araştırma sosyal kimlikle ilgili anıların çeşitli alanyazınlar arasında kuramsal ve görgül bağlantılar kurabilecek önemli bir araştırma konusu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study incorporates the topic of social identity related autobiographical memories' functions to the extant literature which, predominantly involves studies conducted within a three-parted classification of self, social and directive functions and mostly operates on the individual level. In this regard, it investigates individual and social group level functions of memories pertaining to discrimination and insults against social identity in social life. Employing semi-structured interviews with a total of 9 Alevite, Kurdish and Armenian participants, Study 1 explored the motives and circumstances inducing functionality of memories targeting ethno-religious identities. Findings from material analyzed via thematic and interpretative phenomenological analyses revealed, on individual and group levels, such memories are evoked to fulfill interactive self, social and directive functions. Furthermore, data demonstrated pertinent family and community stories are functionally conjured up within peculiar memory sharing cultures incorporating family, relatives and friends with various identities. In Study 2, certain memory functions conceptually determined in the previous part were operationalized as a measuring scale and inclusion criteria were extended to other disadvantaged social identities. The resulting data set from 683 participants was subjected to exploratory factor and converging validity analyses. Findings corroborated adequate levels of validity and reliability. Using Process Macro Program, in Study 2, the six memory functions previously designated via exploratory factor analysis were additionally tested as moderators within a model wherein identification, perceived discrimination against the group and collective action participation were the independent, mediating and dependent variables respectively. The model substantiated discrimination memories employed with relatively political aims moderate the effects of perceived discrimination against the group on collective action participation. In conclusion, this endeavor forefront social identity related memories as a significant research subject which can theoretically and empirically interlink various literatures.