Implementation and assessment of modern shock-capturingschemes for hypersonic viscous flows
Hipersonik viskoz akışlar için modern şok yakalamaşemalarının uygulanması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 761626
  2. Yazar: ÇAĞATAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uzayda ikinci dereceden hassas Sonlu Hacim Yöntemi (SHM) kısa hesaplama süre- lerinde kabul edilebilir sonuçları ile Hesaplamalı Akışkanlar Mekaniği'nde (HAD) en çok tercih edilen yöntemdir. SHM'nin doğruluğu, akıların hesaplamasında kul- lanılılan numerik şemaya büyük ölçüde bağlıdır. Günümüzde geleneksel akı şema- larının olgunluğuna rağmen, viskoz bir hipersonik akışın simülasyonları hala zorlu- dur. Bu durumlar, güçlü şok dalgaları ve doğrusal olmayan gradyanlara sahip viskoz katmanlar içerdiğinden, gürbüz ve doğru çözümler için uygun şok yakalama yön- temlerinin kullanılması gereklidir. Bu tezde, Liou'nun AUSM şemasına ve Von Ne- umann ile Richtmyer'in yapay viskozitesine dayanan modern şok yakalama şemaları, incelenmiş ve bir özgün HAD çözücüsünde uygulanmıştır. Viskoz hipersonik akış problemleri için uygulanan yöntemlerin doğruluğu ve gürbüzlüğü, iyi bilinen sayısal deneylerle test edilmiştir. Elde edilen sonuçların birbirleriyle ve literatürdeki deney- sel verilerle karşılaştırılması sunulmuştur. Şemaların birbirleri arasındaki avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spatially second order accurate Finite Volume Method (FVM) is the most preferred method in Computational Fluid Mechanics (CFD) with its acceptable results in short computation times. FVM's accuracy heavily relies on the particular numerical scheme with which the fluxes are evaluated. Despite the maturity of traditional flux schemes today, simulations of a viscous hypersonic flow are still challenging. Since these cases involve strong shock waves and viscous layers with non-linear gradients, appropriate shock capturing is necessary for robust and accurate solutions. In this thesis, modern shock-capturing schemes based on Liou's AUSM and Von Neumann and Richtmyer's artificial viscosity are studied and implemented in an in-house CFD solver. The ac- curacy and robustness of the implemented methods for viscous hypersonic flow prob- lems are tested with well-known numerical experiments. The comparison of the ob- tained results with each other and experimental data in the literature is presented. The advantages and disadvantages of schemes among each other are identified.