Bryoria fuscescens (Gyeln.) Brodo & D. Hawksw., Evernia prunastri (L.) ach. ve Ramalina fraxinea (L.) ach. ekstrelerinin meyvelerde gelişen bazı hasat sonu hastalıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation on the effects of extracts obtained from Bryoria fuscescens (Gyeln.) Brodo & D. Hawksw., Evernia prunastri (L.) ach. and Ramalina fraxinea (L.) ach. against some post-harvest diseases of fruits
- Tez No: 761633
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Ziraat, Biology, Botany, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde biyolojik mücadele, hasat sonrası meyve hastalıklarının kontrolünde yeni bir uygulama olarak önemli ölçüde kabul görmüştür. Bu çalışmada, Bryoria fuscescens, Evernia prunastri ve Ramalina fraxinea etanol ekstrelerinin armut meyveleri üzerinde Botrytis cinerea ve Penicillium expansum'a karşı farklı konsantrasyonlarda in vitro ve in vivo aktiviteleri değerlendirilmiştir. In vivo uygulamalarda 0. saat ve 12. saat olarak adlandırılan 2 deney grubu oluşturulmuştur. 12. saat uygulamalarının 0. saat uygulamalarına göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. B. cinerea'ya karşı, E. prunastri in vivo koşullarda %10 konsantrasyonda patojenin gelişimini tamamen engellemiştir. Öte yandan, patojenlere karşı in vivo 0. saat uygulamalarında B. fuscescens lezyon çapını artırıcı yönde etki göstermiştir. Ekstrelerin 12. saat uygulamalarında ise her iki patojende de lezyon çapında azalma eğilimi görülmüştür. Benzer sonuçlar in vitro çalışmalarda da gözlenmiştir. B. fuscescens, E. prunastri ve R. fraxinea, %10 konsantrasyonda B. cinerea sporlarının çimlenmesini tamamen engellerken, sadece B. fuscescens ve E. prunastri ekstreleri P. expansum'un spor çimlenmesini engelleyebilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre liken ekstreleri armut meyvelerinde görülen önemli hasat sonu patojenlerinin neden olduğu zararı azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Recently, biological control has been widely accepted as a new application in the control of post-harvest fruit diseases. In this study, in vitro and in vivo effects of Bryoria fuscescens, Evernia prunastri and Ramalina fraxinea ethanol extracts on pear fruits against Botrytis cinerea and Penicillium expansum at different concentrations were evaluated. In vivo applications were performed in 2 experimental groups (applications at 0 and 12 hour). It was determined that the 12th hour applications were more effective than the 0th hour applications. Against B. cinerea, E. prunastri completely inhibited the growth of the pathogen at 10% concentration in vivo. On the other hand, B. fuscescens showed an increasing effect on lesion diameter of pathogens in in vivo when applied at 0 hour. In the 12th hour application of the extracts, a decreasing trend was observed in the diameter of lesions belong to both pathogens. Similar results have been observed in in vitro studies. B. fuscescens, E. prunastri and R. fraxinea completely inhibited the germination of B. cinerea spores at 10% concentration while only extracts of B. fuscescens and E. prunastri were able to inhibit spore germination of P. expansum. According to the results of this study, lichen extracts can reduce the damage caused by important postharvest pathogens in pear fruits.