Postpartum altıncı haftasını dolduran kadınların doğum sonu bakım hizmeti alma durumlarının incelenmesi
Investigation of the conditions of the taking postpartum care service of women who have finished the sixth week of postpartum
- Tez No: 761634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde doğum yapmış postpartum altıncı haftasını dolduran kadınların doğum sonu bakım hizmeti alma durumlarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ocak-Mart 2022 tarihlerinde doğum yapmış olan ve içleme kriterlerine uyan kadınlar oluşturmuştur. Veriler 297 kadına telefon ile ulaşılarak sözel onamları alındıktan sonra literatür doğrulusunda oluşturulan bir veri formu aracılığı ile toplanmıştır. Formda sosyodemografik özelliklere ilişkin dokuz soru, obstetrik özelliklere ilişkin dokuz ve doğum sonu bakım almaya ilişkin toplam yedi soru bulunmaktadır. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. İki nitel değişkenin birbiriyle ilişkilerinin incelenmesinde“Pearson-χ2 çapraz tabloları”kullanılmıştır. Araştırmada; çalışmaya katılan bireylerin %25.6'sı doğumdan sonra bakım hizmeti almadığı ve yalnızca %10.4'ü üç veya daha fazla doğum sonu bakım hizmeti aldığı belirlenmiştir. Doğum sonu bakım hizmeti almama nedeni olarak %46,7 oranında deneyimli olma, %41,8 oranında da doğum sonu bakım hizmeti ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmama olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %64.4'ün sezaryen doğum yapmıştır. En fazla alınan doğum sonu bakım hizmeti de %62.3 oranında insizyon kontrolü ve bakım olarak belirlenmiştir. Ayrıca kadınların %94.6'sı doğum sonu bakım hizmetini hekim tarafından almıştır ve alınan hizmetlerden en yetersiz bulunan %58,4 oranında emzirme ve meme bakımı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak sağlık bakanlığının belirlediği rehbere göre doğum sonu bakım hizmetinin düşük oranda gerçekleştiği ve bu hizmetlerin çoğu kamu hastanesi ile sınırlı kaldığı görülmektedir. Bakım sayısı ile bakım alma oranlarının iyileştirilmesinde hemşirelerin büyük rol oynadığını düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the postpartum care service status of women who gave birth in a training and research hospital on the European side of Istanbul and completed their sixth week of postpartum. The sample of the study consisted of women who gave birth in the Gynecology and Obstetrics Clinic of the hospital between January-March 2022 and met the inclusion criteria. The data were collected through a data form created in line with the literature, after reaching 297 women by phone and obtaining their verbal consent. The form includes nine questions about sociodemographic characteristics, nine questions about obstetric characteristics, and seven questions about receiving postpartum care. Frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the findings.“Pearson-χ2 crosstabs”were used to examine the relationships between two qualitative variables. In the research; It was determined that 25.6% of the individuals participating in the study did not receive postnatal care services and only 10.4% received three or more postpartum care services. The reason for not receiving postpartum care service was determined as 46.7% being experienced and 41.8% do not have enough knowledge about postpartum care service. 64.4% of the participants gave birth by cesarean section. The most received postpartum care service was determined as 62.3% incision control and care. In addition, 94.6% of the women received postpartum care from the physician, and it was determined that the most inadequate of the services received was breastfeeding and breast care at the rate of 58.4%. As a result, it is seen that postpartum care services are realized at a low rate according to the guidelines determined by the Ministry of Health, and most of these services are limited to public hospitals. It is thought that nurses play a major role in improving the number of care and the rate of care received.