The effect of acid rain on some building materials
Asit yağmurlarının bazı yapı malzemeleri üzerine etkisi
- Tez No: 761662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAGHAD MİQDAD MAHMOUD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde çevre, genel olarak ve özelde insan dikkat ve özeni, özelde ise mevzuatta devlet temsili gerektiren en önemli ve acil konulardan biri olarak kabul edilmektedir, çünkü çevreyi korumak, insanları ve diğer her türlü canlıyı korumak demektir. . Çevrenin, içinde yaşadığımız tüm ortamları kapsadığı düşünüldüğünde, insanların var olabilmek için ona dikkat etmelerinin kritik önem taşıdığına inanıyoruz. Bu nedenle, kirliliğe dikkat edin ve onu ekosistemi bozan ve etkileyen faktörlerden biri olarak kabul edin. Sonuç olarak bu araştırmanın amacı, insanların karşılaştığı en temel ve zararlı kirlilik türü olan yağmur suyu kirliliği konusuna fikir, görüntü ve etkisine değinerek ışık tutmaktır. Araştırmamda, asit yağmurunun çevremiz üzerindeki etkisini ve genel olarak insanlık için oluşturduğu tehlikeleri gösterdim. insanlar, hayvanlar, bitkiler, nehirler ve göller üzerindeki etkisinden dolayı (çünkü su hayatın sırrıdır). Bunun nedeni kirlilikteki artış, nüfus artışı ve alternatif enerji tüketiminin olmamasıdır. Bugün içinde bulunduğumuz yüzyılda kirlilik sorunu ile karşı karşıyayız ve devlet çevreyi korumak için temiz alternatif enerji kullanımına yönelik olanaklar sunmalıdır. Bağdat'ta 2/2/2022'den 2/5/2022'ye kadar, farklı pH konsantrasyonlarına (3-4-5) sahip üç yapı malzemesi modeli (içi boş bloklar, kırmızı çatı kiremitleri ve tuğlalar) kullanılarak doğal faktörlerin etkisi altında deneyler yapıldı. her model için. Etkisini göstermek için, yağmur ne kadar asidikse yapı malzemelerindeki korozyonun o kadar büyük olduğu deneylerle bulunmuştur. Bu korozyon oranı, her biri için pH 3'te (içi boş blok %17,7), (tuğla %10,3) ve (kırmızı kiremit %1,1) ve bunların yapımında önem arz eden korozyonda malzeme farkı vardır. iii heykeller ve yapılar açısından erozyon oranlarında öncelik. Bu, kırmızı kiremitlerin asit yağmuruna daha dayanıklı olduğu çatıların erozyona karşı duyarlılığını gösterir.
Özet (Çeviri)
Today, the environment is regarded as one of the most important and pressing issues that requires human attention and care in general and in particular, as well as state representation in legislation in particular, because preserving it means preserving humans and other living creatures of all kinds. Given that the environment encompasses all of the environments in which we live, we believe that it is critical for people to pay attention to it in order to exist. Thus, pay attention to pollution and consider it one of the factors that degrade and affect the ecosystem. As a result, the purpose of this research was to shed light on the issue of rainwater pollution, which is the most essential and harmful sort of pollution that people face, by addressing its idea, image, and impact. In my research, I've demonstrated the impact of acid rain on our environment as well as the dangers it poses to humanity in general. because of its impact on humans, animals, plants, rivers, and lakes ( because water is the secret of life ) . This is due to a rise in pollution, population growth, and the absence of alternative energy consumption. Today in this century, we are confronted with the problem of pollution, and the state must offer facilities for the use of clean alternative energy in order to protect the environment. Experiments were conducted under the influence of natural factors in Baghdad from 2/2/2022 to 2/5/2022 using three models of building materials (hollow blocks, red roof tiles, and bricks) with different concentrations of pH (3-4-5) for each model. To show its effect, It was found through experiments that the more acidic the rain, the greater the corrosion in building materials. This corrosion rate is at pH 3 for each of them (hollow block 17.7%), (brick 10.3%), and (red roof tiles 1.1%), as well as the difference in materials in corrosion, which gives importance in the construction of statues and buildings in terms of priority in the rates of i erosion. This shows the susceptibility to erosion of the roofs, with red tiles more capable of bearing acid rain.