Tek boyutlu dilim geometride nötron transport denklemine I. tip Chebyshev polinomları ile difüzyon yaklaşımı
Diffusion approximation to neutron transport equation in slab geometry using the Chebyshev polynomials of first kind
- Tez No: 761661
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, ileri, geri ve lineer anizotropik saçılmalı bir dilimde tek-hızlı nötronlar için difüzyon mesafeleri ve difüzyon katsayılarını hesaplamak için nötron transport denklemine difüzyon yaklaşımı yapılmıştır. Bu amaçla, sırasıyla Legendre (P1) ve birinci tip Chebyshev polinomlarının (P1) birinci mertebe yaklaşımları uygulanmıştır. Anizotropik parametrelerinin farklı değerleri kullanılarak difüzyon mesafesi ve difüzyon katsayısı için nümerik sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra bu sonuçlar karşılaştırma için literatürde var olanlarla birlikte çizelgelerde yan yana verilmiştir. TN yönteminin nötron transport teorisindeki problemlere uygulanabilirliği ve etkinliği açık bir şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, diffusion approximation has been done to the neutron transport equation to compute the diffusion lengths and diffusion coefficients for one-speed neutrons in a homogeneous slab with forward, backward and linear anisotropic scattering. For this purpose, the first order approximations of the Legendre (P1) and the Chebyshev polynomials of first kind (T1) have been applied, respectively. The numerical results obtained for the diffusion length and the diffusion coefficient have been computed using various values of the anisotropy parameters. Then they are given in the tables side by side with the ones available in literature for comparison. The applicability and the efficiency of the TN method to the problems of neutron transport theory have been presented explicitly.