Bulanık doğrusal programlama ile asgari üretim belirlenmesi
  1. Tez No: 76172
  2. Yazar: ÖMER FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
BULANIK DOĞRUSAL PROGRAMLAMA İLE ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Ömer Fatih YILMAZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1998 ÖZET Bu çalışmamızda Türkiye için 1998-1999 dönemine ait Asgari Ücret tespiti yapılmıştır. Tespitte Amaçlarda Bulanık Doğrusal Programlama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde Bulanık Doğrusal Programla ile ilgili çalışmalar ve uygulama alanlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bulanık küme teorisinin temel tanımlan ve bulanık kümelerde işlemlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Bulanık Doğrusal Programlamanın alt sınıflan ile bunların uygulamadaki modellerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye için Asgari ücret tespiti ile ilgili bir uygulama verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 406.03.01 Bulanık Doğrusal Programlama, Beslenme, Asgari Ücret 90 Yrd.Doç. ihsan ALP
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF MINIMUM WAGES WITH FUZZY LINEAR PROGRAMMING (M.Sc. Thesis) Ömer Fatih YILMAZ GAZİ UNİVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT In this study minimum wages have been found for TURKEY for period of 1998-1999. In the solution fuzzy objective linear programming is used. In the first chapter some subject related with fuzzy linear programming and application areas are dealed. In the second chapter, fuzzy set theory, basic definations and operations on fuzzy sets, in the third chapter classification of fuzzy linear programming and application modells, in the fourth chapter an application related with minimum wages for TURKEY is given. Science code : 406.03.01 Key Words : Fuzzy Linear Programming, nourishment, minimum wages Page number : 90 Adviser : Yrd.Doç.İhsan ALP