Identification of target genes associated with sleep disorders in schizophrenia
  1. Tez No: 761745
  2. Yazar: HALA ALKHANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Uyku bozukluğu genel sağlığı, güvenliği ve yaşam kalitesini etkileyebilir, şizofreni de dahil olmak üzere diğer sorunların riskini artırır. Şizofreni heterojen genetik, nörobiyolojik ve fenotipik profile sahip karmaşık bir nöropsikiyatrik sendromdur.Bu çalışmada hipotez kuracağız. Uyku bozuklukları ve şizofreni arasında etken bir temel olduğu, proje şizofreni hastalarında uyku ile ilgili semptomları ilişkilendirmek ve teşhise yardımcı olmak için biyobelirteçlerin belirlenmesine odaklanmaktadır, Bu projede kullanılan temel in silico yöntemi mevcut bilimsel literatür üzerinden metin madenciliğiydi PubMed ve Google Akademik veritabanlarında. Uyku bozuklukları ve şizofreniyi birbirine bağlayan genleri belirlemek ve üç ana sonucu elde etmek için birinci grup Metin madenciliği yoluyla şizofrenide anlamlı semptomatik ilişki sergileyen genlerin bir kısmı literatürde bu yöntemle herhangi bir ilişki ile ilgili olarak tespit edilememiştir. semptomlardan. İkinci grup Şizofrenide uyku ile ilişkili semptomlarla ilgili ayrıntılı moleküler bilgilerle tanımlanabilen genler. Üçüncü grup Uyku ve şizofreni ile ilişkili olarak tanımlanan genlerin bir kısmı uyku ile ilişkili semptomlar listelerinde yer almamıştır. İlk gen grubu geleceğin çekirdeği olabilir, gelecekte teşhis edilen spesifik tedaviye yardımcı olmak için bu genler ve uyku arasındaki ilişki arasında daha fazla araştırma yapmalıyız.
Özet (Çeviri)
Sleep disturbance can affect overall health, safety, and quality of life are increase the risk of other problems s including schizophrenia .schizophrenia is a complex neuropsychiatric syndrome with a heterogeneous genetic, neurobiological,and phenotypic profile. In this study, we will hypothesize. That there is an agentic basis between sleep disorders and schizophrenia, the project focuses on identifying biomarkers to relate sleep-related symptoms in schizophrenia patients and aid with diagnostics, The main in silico method utilized in this project was text-mining over the available scientific literature on PubMed and Google Scholar databases. In order to identify the genes that link sleep disorders and schizophrenia, and get the three main result first group Some of the genes that displayed significant symptomatic relationship in schizophrenia through text-mining could not be identified with this method in the literature in relation to any of the symptoms. Second group The genes that could be identified with detailed molecular information in relation to sleep-related symptoms in schizophrenia. Third group Some of the genes that were identified in relation to sleep and schizophrenia did not emerge in the lists for sleep-related symptoms. The first group of genes could be the core of the future, we have to make more research on the relationship between those genes and sleep to aid in future diagnoses found specific treatments.