Segmental prekast öngerilmeli beton kiriş tasarımı
Segmental precast prestressd concrete girder design
- Tez No: 761746
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, prekast öngerilmeli segmental tek köprü hücresinin analizi ve tasarımı ile ilgili bilgiler içermektedir. Bu çalışmada, kabloların sonradan germe işlemi, CSI-Bridge yazılımı ve AASHTO LRFD Specified Bridge'e göre yapılmıştır. Geniş açıklıklı, dört şeritli, ön gerilmeli segmental beton köprü tasarımında, değişkenler farklı beton sınıflarının kullanılması, kiriş yüksekliği, kiriş tabanının kalınlığının etkisi, kiriş yan duvarlarının etkişsi ve uygulanan ön gerilme kuvvetlerinin etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada, segmental prekast öngerilmeli beton kirişe en güvenli tasarım modelini elde etmek için farklı kriterlere göre 27 model tasarlanmıştır. Bu kriterler kiriş yüksekliğinin sabit 3 m, veya 3-4,5 m arasında değişken olması, kiriş taban kalınlığının sabit 0.25 m veya 0.25-0.5 m arasında değişken olması, kiriş yan duvarlarının kalınlığının değişik olması, (0.45, 0.5 veya 0.55 m) olması, segmental köprü hücrelerinin üretilmesinde C28, C42 veya C55 sınıfında betonlardan birisinin kullanılması ve bu segmentlerin birbirine montajlarında uygulanan art çekme kuvvetlerinin (3000, 3500, 4000) KN etkisinin kirişlerde oluşacak kesit tesirlerine etkisini araştırılmıştır. Sonuç olarak belirtilen kriterlere göre tasarlanan 27 modelden C55 ve C42 beton kullanılan modellerden çoğunun analizlerinde bu kirişlerin AASHTO LRFD şartnamesinde belirtilen yükleri güvenli olarak taşıyabildiği fakat C28 beton kullanılan modellerin bu şartnamede belirtilen yükleri güvenli bir şekilde taşıyamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis contains information on the analysis and design of the precast pre-stressed concrete segmental single bridge cell. In this structure, post-tensioning of the cable tendon with a large cross-sectional area, four traffic lanes according to AASHTO LRFD Specified, designed the Bridge by CSI-Bridge software, foundations of prestressed concrete, and losses in the pre-tensile strength, wide span, variable depth and resistance to shear force in the web girder, and varying in the thicknesses of bottom slab. In this study 27 models were designed with some different criteria to get the best model of design segmental precast pre-stressed concrete beam, these criteria are depth of girder with constant (3) m and variable (3 – 4.5) m, and the different of the thickness bottom slab (0.25 – 0.5) m, varies the thickness of web girder (0.45, 0.5, 0.55) m, and different value of post-tension tendon stress (3000, 3500, 4000) KN, with the three different concrete grade C28, C42, C55. As a result, in the analysis of 27 models designed according to the specified criteria, C55 and C42 concrete Grade was used, it was observed that these beams could safely carry the loads specified in the AASHTO LRFD specification, but the models using C28, concrete grade could not safely bear the loads specified in this specification.