Alerjik astımda kannabinoiderjik sistemin rolü ve TRP kanal ilişkili mekanizmaların araştırılması
Investigation of the cannabinoidergic system's role in allergic asthma and the associated TRP channel mechanisms
- Tez No: 761758
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH OKTAY ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Astım; solunum yolunda aşırı duyarlılık, inflamasyon ve fizyolojik/yapısal değişikliklerin görüldüğü kronik bir solunum sistemi hastalığıdır. Endokannabinoid sistem, kannabinoid CB1 ve CB2 reseptörleri, endokannabinoid ligandlar ve bunların sentez ve bozunma yolaklarından oluşur. Bu çalışmanın amacı; kannabinoiderjik sistemin alerjik astımda SYİ ve SYAD üzerindeki etkilerini ve bu etkilerde TRP kanal ilişkili mekanizmaların rolünü araştırmaktır. Balb/c fareler, ovalbümin ile duyarlılaştırılıp provoke edilerek alerjik astım modeli oluşturuldu. CB1 seçici agonist ACEA ve CB2 seçici agonist JWH133 ayrı ayrı gruplara 0.5, 3, 5 mg/kg dozlarında intraperitonal uygulandı. Reseptör antagonizma çalışmaları CB1 antagonist AM251, CB2 antagonist AM630 ve TRPV1 antagonist kapsazepin ile yapıldı. Penh değerleri, metakolin provokasyonu altında, tüm vücut pletismografı ile, in vivo olarak kaydedildi. BAL sıvısında inflamatuvar hücre sayımı yapıldı. Serum pro-inflamatuvar sitokinlerinin düzeyleri ELISA ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic respiratory system disease in which hypersensitivity, inflammation and physiological/structural changes are seen in the respiratory tract. The endocannabinoid system consists of cannabinoid CB1 and CB2 receptors, endocannabinoid ligands and their synthesis and degradation pathways. The aim of this study is to investigate the effects of the cannabinoidergic system on airway inflammation and airway hypersensitivity in allergic asthma and the role of TRP channel-related mechanisms in these effects. BALB/c mice were sensitized and provoked with ovalbumin in order to create a model of allergic asthma. CB1 selective agonist ACEA and CB2 selective agonist JWH133 were administered intraperitoneal to separate groups at doses of 0.5, 3, and 5 mg/kg. Receptor antagonism studies were performed with CB1 antagonist AM251, CB2 antagonist AM630 and TRPV1 antagonist capsazepine. Penh values were recorded in vivo by whole-body plethysmograph under methacholine challenge. Inflammatory cell count was performed in bronchoalveolar lavage fluid (BALF). Serum levels of pro-inflammatory cytokines were measured by ELISA. Inflammation in the lung tissue was scored histopathologically.