Development of method for the determination of dinobuton fungicide by square wave voltammetry
Kare dalga voltametrisiyle dinobuton fungisitinin tayini için yöntem geliştirilmesi
  1. Tez No: 761760
  2. Yazar: ZEYNEP MURATHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mantar ilaçları, tarım ürünlerini mantarlardan ve bunların sporlarından, böceklerden ve diğer zararlı çevresel etkilerden korumak için kullanılır. Dinobuton, bir dintrofenol grubu pestisit olan bir fungisittir. Dinobutonun elektrokimyasal davranışı, kare dalga sıyırma voltametrisi (SWSV) ve dönüşümlü voltametri (CV) ile çok duvarlı karbon nano tüp pasta elektrot (MWCNTPE) kullanılarak incelendi. Bu çalışmada öncelikle kare dalga sıyırma voltametrisi (SWSV) kullanılarak pH, basamak potansiyeli, frekans, genlik, biriktirme süresi ve biriktirme potansiyeli gibi optimum parametreler belirlenmiştir. Negatif yöndeki potansiyel taramalarında, elde edilen birinci pikin iyi tanımlanamadığı ve ikinci pikin ise önemli ölçüde analitik amaçlı olarak kullanılabileceği değerlendirildi. -760 mV'de (Ag/AgCl'ye karşı) ortaya çıkan ikinci keskin pik analitik amaçlarla kullanıldı. Lineer çalışma aralığı 3,74 μM ve 25,8 μM aralığında bulundu. Gözlenebilirlik sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) değerleri sırasıyla 0,73 μM ve 2,43 μM olarak bulundu. Daha sonra triasülfuron, azinfos-metil, bromoksinil-oktanoat, dialifos, fipronil, vinklozolin, iprodione, procymidon pestisitleri ve bazı seçilmiş metal iyonlarının varlığında girişim etkileri çalışması yapılmıştır. Yöntem ayrıca elma suyu, musluk suyu ve üzüm suyuna da uygulanmış ve geri kazanım yüzdeleri sırasıyla %4,0, %1,0 ve %2,4 bağıl standart sapmalarla 105.9±4.3; 98.3±0.9; 103.7±2.5% bulunmuştur. Öte yandan yüzde bağıl hatalar ise sırasıyla 5.90; –1.65 ve 3.74%, olarak hesaplanmıştır. Yüksek geri kazanım ve düşük bağıl standart sapmalar, önerilen yöntemin hem matris hem de gerçek numunelerde uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fungicides are used to protect agricultural products from fungis and their spores, insects and other harmful environmental effects. Dinobuton is a fungicide which is a dintrophenol group of pesticide. Electrochemical behavior of dinobuton was investigated by using multi-walled carbon nano tube paste electrode (MWCNTPE) by square wave stripping voltammetry (SWSV) and cyclic voltammetry(CV). In this study, first of all, optimum parameters such as pH, step potential, frequency, amplitude, deposition time and deposition potential were specified by using SWSV. In the negative potential scans, it was evaluated that the first peak obtained was not well defined and the second peak could be used for analytical purposes to a large extent. The second sharp peak appeared at -760 mV (vs Ag/AgCl) was used in analytical purposes. Linear operating range was found to be within 3.74 μM and 25.8 μM. Limit of detection(LOD) and limit of quantification(LOQ) values were found to be 0.73 μM and 2.43 μM respectively. Then interference study was conducted in the presence of triasulfuron, azinphos-methyl, bromoxynil-octanoate, dialifos, fipronil, vinclozoline, iprodione, procymidone pesticides and some selected metal ions. The method was also applied to apple juice, tap water and grape juice and percent recoveries (%) were detected as 105.9±4.3; 98.3±0.9; 103.7±2.5% with a relative standart deviations of 4.0, 1.0 and 2.4%, respectively. On the other hand, percent relative errors were calculated as 5.90; –1.65 and 3.74%, respectively. High recovery and low relative standart deviations indicate the applicability of the proposed method in both matrix and real samples.