Sınıf II restorasyon materyallerinin posterior dişlerin periodontal dokuları üzerindeki etkilerinin panoramik radyograflar üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of class II restoration materials on periodontal tissues of posterior teeth using panoramic radiographs: A retrospective study
  1. Tez No: 761766
  2. Yazar: SHEHAB AHMED MOHAMMED ALSFOOG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sınıf II restorasyon materyallerinin posterior dişlerin interdental alveolar kemiği üzerindeki etkilerini değerlendirmekdir. Gereç ve Yöntem: Black sınıf II restorasyonu olan, 16-60 yaş arası panoramik endikasyonu bulunan 600 hasta birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların hem mandibula hem de maxilla'larından eşit sayıda olacak şekilde, restorasyon yapıldıktan en az 6 ay sonra alınmış panoramik röntgenler içerisinden seçildi. Değerlendirme yapılırken dişlerden üç adet yüzey seçildi. Bu üç yüzey., restorasyonlu dişin dolgulu yüzey , sağlam dolgusuz yüzey ve aynı çenede karşı tarafta (karşı arkta) aynı diş numarasını ve aynı dolgulu yüzeyi temsil eden sağlam yüzey değerlendirmeye alındı. Çalışmaya dahil edilen üç yüzeyin interproksimal alveolar kemik apikal tabanıyla dişin mine-sement sınırı arası mesafesi ölçülerek bilgisayar programı aracılığı ile değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of class II restoration materials on the interdental alveolar bone of posterior teeth. Materials and Method: 600 patients with a panoramic indication between the ages of 16 and 60 with Black class II restoration were included. An equal number of samples was taken from both mandible and maxilla of the patients which are included in the study, and panoramic x-rays were taken at least 6 months after the restoration was used. While evaluating, 3 surfaces were selected from teeth. These 3 surfaces, the filled surface and the solid unfilled surface of the restored tooth and the solid surface representing the same tooth number and the same filled surface on the opposite side (opposite arc) in the same jaw were evaluated. Measurements of the 3 surfaces included in the study were made using a computer program for the distance between the interproximal alveolar bone apical base and the enamel-cement border of the tooth.