Erken ten tene temasın anne-bebek bağlanmasına ve travmatik doğum algısına etkisinin incelenmesi
Analyse of EARLY skin to skin contact's impact upan maternal-infant bonding and perception of traumatik birth
- Tez No: 761784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL BÜLEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, erken ten tene temasın anne-bebek bağlanmasına ve travmatik doğum algısına etkisini incelemek ve literatüre yeni bilgiler kazandırmak amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Aralık 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında Batman il merkezinde olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, doğumhane servisinde normal doğum yapmış olan kadınlardan çalışma grubu (n:175) ve kontrol grubu (n:175) olarak katılmayı kabul eden toplam 350 kadın oluşturmuştur. Verilerin analizinde“Kişisel Anket Formu”,“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği”ve“Maternal Bağlanma Ölçeği”formları kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 24 programı ile yapılmıştır. Karşılaştırılan gruplarda maternal bağlanma ölçek puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur (Z=-4,516; p=0,000). Çalışma grubundaki annelerin maternal bağlanma ölçeği puanları, kontrol grubundaki annelere göre istatiksel açıdan anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Karşılaştırılan gruplarda travmatik doğum algısı ölçek puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (Z=-7,147; p=0,000). Çalışma grubundakilerin travmatik doğum algısı puanları, kontrol grubuna kıyasla anlamlı derece de daha düşüktür. Erken ten tene temas uygulanan annelerde maternal bağlanma ortalaması 95,69±7,70, travmatik doğum algısı ortalaması 67,41±27,19 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, erken ten tene temas uygulamasının maternal bağlanmayı artırdığı, travmatik doğum algısını ise düşürdüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled experimental study in order to examine the effect of early skin-to-skin contact on mother-infant attachment and traumatic birth perception and to provide new information to the literature. The sample of the study consisted of 350 women who applied to the Training and Research Hospital in the city center of Batman between December 2021 and May 2022, and who agreed to participate as the study group (n: 175) and the control group (n: 175), who had a normal delivery in the delivery room has created.“Personal Questionnaire Form”,“Traumatic Birth Perception Scale”and“Maternal Attachment Scale”forms were used in the analysis of the data. Data analysis was done with SPSS 24 program. It was found that there was a statistically significant difference in terms of maternal attachment scale scores in the groups compared (Z=-4,516; p=0.000). The maternal attachment scale scores of the mothers in the study group were found to be statistically significantly higher than the mothers in the control group. A statistically significant difference was found in the compared groups in terms of traumatic birth perception scale scores (Z=-7.147; p=0.000). The traumatic birth perception scores of the study group were also significantly lower compared to the control group. The mean maternal attachment was found to be 95.69±7.70, and the mean perception of traumatic birth in mothers who had early skin-to-skin contact was 67.41±27.19. In conclusion, in this study, it was found that early skin-to-skin contact application increased maternal attachment and decreased the perception of traumatic birth.