Pandemi döneminde tükenmişliğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Havalimanlarında bir yer hizmeti şirketi örneği
The effect of burnout on organizational commitment during the pandemic period: A case of a ground handling company at airports
- Tez No: 761795
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Örgütlerin insan kaynağını yönetebilmelerinde etkin rol oynayacak tükenmişlik ve örgütsel bağlılık faktörlerinin pandemi koşullarında belirlenmesi ve bu faktörlerin oluşmasını sağlayan öncüller arasındaki ilişkilerin ortaya konulması önem arz etmektedir. Bu çalışmada iç ve dış çevredeki değişimler ile çalışma yoğunluğunun oldukça fazla olduğu havacılık sektöründe tükenmişliğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin pandemi koşullarında incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de havalimanlarında faaliyet gösteren 17 adet Bir Yer Hizmetleri Şirketi'nin 6'sında görev yapan yer hizmeti çalışanları ile gerçekleştirilecek araştırmada veri toplama aracı olarak online anket formu kullanılacaktır. Elde edilen verilere SPSS 23.0istatistik programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklemler t testi, Tek Yönlü Varyans (Anova) analizi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the burnout and organizational commitment factors that will play an active role in the management of human resources of organizations under pandemic conditions and to reveal the relations between the antecedents that lead to the formation of these factors. In this study, it is aimed to examine the effects of burnout on organizational commitment in the aviation industry, where the changes in the internal and external environment and the work intensity are quite high, under pandemic conditions. An online survey form will be used as a data collection tool in the research to be conducted with ground service employees working in 6 of 17 Bir Ground Handling Companies operating in airports in Turkey. Descriptive statistics, independent samples t-test, One-Way Analysis of Variance (Anova) using SPSS 23.0 statistical program, correlation and regression analyzes will be applied.