İş yaşam dengesizliği ile depresyon arasındaki ilişkinin atıf teorisi ve çelişik duygulu cinsiyetçilik bağlamında incelenmesi
Examination of the relationship between work life imbalance and depression in the context of attribution theory and ambivalent sexism
- Tez No: 761831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İş yaşam dengesi çalışan birey için önemli bir faktördür. Dengenin sağlanamaması bireylerde hem psikolojik hem de fiziksel problemlere neden olabilmekte ve bunun sonucunda aile ve iş hayatı olumsuz etkilenmektedir. Bu araştırmanın amacı iş yaşam dengesi ve depresyon arasındaki ilişkiyi atıf teorisi ve çelişik duygulu cinsiyetçilik bağlamında incelemektir. Tam zamanlı çalışan 290 kişi ile yürütülen araştırmada katılımcıların 166'sını kadın ve 124'ünü erkek bireyler oluşturmaktadır. Çevrimiçi anket formunda katılımcılara Demografik Form, İş Yaşam Dengesi Ölçeği, Nedensel Boyutlar Ölçeği II, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği ve CES-D Ölçeği sunulmuştur. Araştırma hipotezleri bağlamında yapılan analizlerin sonuçlarına göre iş yaşam dengesini her iki cinsiyet de yaklaşık aynı seviyede deneyimlemektedir. İş yaşam dengesi ölçeğinden alınan ortalama puanlar ile depresyon ölçeğinden alınan ortalama puanlar arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İş yaşam dengesi ölçeği ile çelişik duygulu cinsiyetçilik ölçeği ilişkisi cinsiyet bağlamında incelendiğinde, bu ilişkinin kadın katılımcılarda negatif yönde sınırda anlamlı olduğu görülmüştür. İş yaşam dengesi ölçeği ile korumacı cinsiyetçilik alt ölçeği ilişkisi cinsiyet bağlamında incelendiğinde ise yine kadın katılımcılar için bu ilişkinin negatif yönde anlamlı olduğu gözlemlenmiştir. Önemli olarak, atıf biçimleri, iş yaşam dengesi ve depresyon arasında bir düzenleyici rol göstermemektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili literatür bağlamında tartışılmış, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur. Son olarak, araştırmanın uygulamalı alana sağlayabileceği olası katkılara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Work life balance is very significant factor for people who work full time because an imbalance can cause both psychological and physical problems. Because of the imbalance, family and work life can be negatively affected. The aim of this research is to examine the relationship between work life balance and depression in the context of attribution theory and ambivalent sexism. The research was conducted with 290 full-time employees. 166 of the participants are women and 124 are men. All participants have a full-time job. Demographic Form, Work Life Balance Scale, Causal Dimensions Scale II, Ambivalent Sexism Scale and CES-D Scale were presented to the participants in an online questionnaire form. According to the results of the analyzes which were made in the context of the research hypotheses, both genders experience work life balance at approximately the same level. A significant negative correlation was found between the mean scores from the work life balance scale and the mean scores from the depression scale. When the relationship between work life balance and ambivalent sexism scale was examined in the context of gender, it was seen that this relationship was negative and marginally significant in female participants. When the relationship between the work-life balance scale and the benevolent sexism subscale was examined in terms of gender, it was observed that this relationship was also negative for female participants. Attribution styles do not show a moderator role between work life balance and depression. The results of the analysis were discussed in line with the literature. Then, the limitations of the research were discussed and suggestions for future research were presented. Finally, the applied results of the research are mentioned