Moment metodu ile magnetik alan integral eşitliliğinin çözümü
- Tez No: 76184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Moment Metodu ve Elektromagnetik Teoride uygulamaları araştırılarak Magnetik Alan integral Eşitliğinin direkt Moment metodu ile çözümü bilgisayar yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Z ekseni çevresinde simetriye sahip iletken cisimler için hesaplamalar yapılarak sonuçlar gerçek değerler ile karşılaştınlmıştır. Programlar C++ ve Delphi programlama dilleri ile hazırlanmışlardır. İncelemesi yapılan cisimler ideal iletken küre ve silindirdir. Bu cisimlerin değişik hacim, farklı alt bölge sayısı ve çeşitli alıcı ve verici koordinatlarına göre cisim üzerinde oluşan akımlar ve Geri saçılma ara kesidi grafikleri elde edilmiştir. Magnetik alan integral eşitliğinin her cisim şekli için uygun olmadığı ve İç Rezonans Bölgeleri civarında hata oranının çok yüksek olduğu bulunmuştur. Çözümün iyileştirilebilmesi için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work the method of moments and its implementations on electromagnetics are inspected. Solution of Magnetic Field Integral Equation is done by direct moment method with help of computer. Calculations are made for objects which have axial symmetry on z axis and results are compared with real values. Computer programmes are designed with C++ and Delphi computer languages. Observed objects are perfectly conducting sphere and cylinder. The currents on object and Scattering cross section graphics are obtained for different volume of observed objects, different subsection numbers and transmitter- receiver coordinates. It is concluded that the solution of Magnetic field integral equation is not convenient for all object shape and has errors at internal resonant frequencies. Some comments are given for a better solution.