Melatoninin akut termal antinosisepsiyon üzerinde tramadol ile sinerjistik etkisinin araştırılması
Investigation of the synergistic effect of melatonin with tramadol on acute thermal antinociception
- Tez No: 761854
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÖZ OYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç Ağrı, bireylerde bedensel ve ruhsal anlamda yarattığı olumsuz etkileri sebebiyle eski zamanlarda da modern tıpta da daima önemli bir konu başlığı olmuştur. Tramadol hem adrenerjik hem de opioid sistem üzerinden etkiyebilen iyi bir analjezik olup klinikte güncel kullanımda olmakla beraber, Melatonin de farklı yollar üzerinden antinoseptif etki gösterebilen bir hormondur. Çalışmamızın amacı termal akut nosiseptif ağrının giderilmesinde daha önce denenmemiş dozlar ile kombine olarak uygulayacağımız Tramadol+Melatonin tedavisinin pozitif sinerjistik etkinliğini değerlendirmek ve ayrıca seçilen ilaç ve dozlar ile motor fonksiyon üzerinde bir sedatif etkinin olup olmadığını tayin etmektir. Yöntem Bu çalışmada 30 adet, sekiz (8) haftalık, 250-300 gr sağlıklı Wistar-Albino erkek sıçanlar kullanılmıştır. Her bir sıçana deney öncesi 3 gün boyunca rotarod üzerinde dönen çubukta yürüme öğretilmiştir. Çalışma içerisindeki sıçanlar randomize dört gruba dağıtılmıştır: 1) Kontrol grubu (SF uygulanacak grup) 2) 20 mg/kg Tramadol uygulanacak grup 3) 120 mg/kg Melatonin uygulanacak grup 4) 20 mg /kg Tramadol + 120 mg/kg Melatonin uygulanacak grup. İlaçlar ratlara intraperitoneal enjeksiyon ile uygulanmıştır. Deney günü önce ikişer tekrarlı tail-flick sonra tek sefer hot-plate cihazlarında olacak şekilde enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası 15, 30, 60, 90, 120. dk'lerde yapılan ölçüm sonuçları kaydedilmiştir. Ağrı testleri gerçekleştirildikten hemen sonra enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası 30, 60, 90, 120. dk'lerde üçer tekrar rotarodda düşene kadar dönme süreleri kaydedilmiştir. Testlerin tamamlanmasının hemen ardından deneklerin sakrifikasyonu yapılmıştır; serebrum, serebellum, KC ve böbrek sonraki araştırmaların histopatolojik incelemelerinde kullanılmak üzere formaldehit ve bouin solüsyonlarında uygun koşullarda muhafaza edilmiştir. Bulgular Hot-plate testinde plaka üzerinde geçirilen süreler 15. dk'de tramadol+melatonin grubunda kontrole göre anlamlı yüksek ölçülmüştür. (p=0,028). 30. dk.'de ise tramadol+melatonin grubunda süreler kontrol ile tramadol gruplarına kıyasla anlamlı yüksek saptanmıştır. (Sırayla p=0,008 ve p=0,020). Tail-flick testinde kuyruk çekme süreleri 15. dk'de tramadol+melatonin grubunda kontrol ile melatonindekilere göre anlamlı yüksektir. (Sırayla p=0,008, p=0,034). 30. dk'de ise tramadol+melatonin grubu ölçümleri kontrol ile tramadol gruplarından anlamlı yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim Pain has always taken an important place in both ancient times and modern medicine due to the negative effects it has on individuals both physically and spiritually.Tramadol is a good analgesic that can act on both the adrenergic and opioid systems, and although it is currently in clinical use, Melatonin is a hormone that can show antinoceptive effects through different pathways. The aim of our study is to evaluate the positive synergistic efficacy of Tramadol + Melatonin treatment, which we will apply in combination with previously untested doses, in the relief of thermal acute nociceptive pain, and also to determine whether there is a sedative effect on motor function with the selected drug and doses. Method In this study, 30 eight (8) weeks old, 250-300 g healthy Wistar-Albino male rats were used. Each rat was taught to walk on a rotating rod on a rotarod for 3 days prior to the experiment. The rats in the study were randomly divided into four groups: 1) The control group (the group to which SF was administered) 2) The group to which 20 mg/kg Tramadol was administered 3) The group to which 120 mg/kg Melatonin was administered 4) The group to which 20 mg/kg Tramadol + 120 mg/kg Melatonin was administered. The drugs were administered to the rats by intraperitoneal injection. On the day of the experiment, the results of the measurements made before the injection and at the 15th, 30th, 60th, 90th and 120th minutes after the injection were recorded, using the tail-flick twice and then once on the hot-plate devices. After the pain tests were performed, the rotation times were recorded before the injection and at the 30th, 60th, 90th and 120th minutes after the injection, three times each until the rotarod fell. Subjects were sacrificed immediately after completion of the tests; The brain, cerebellum, liver and kidney were preserved under suitable conditions in formaldehyde and bouin solutions to be used in histopathological examinations of later studies. Results In the hot-plate test, the time spent on the plate at the 15th minute was significantly higher in the tramadol+melatonin group compared to the control. (p=0.028). At the 30th minute, the times were found to be significantly higher in the tramadol+melatonin group compared to the control and tramadol groups. (P=0.008 and p=0.020, respectively). In the tail-flick test, tail pull times at 15 minutes were found to be significantly higher in the tramadol+melatonin group compared to the control and melatonin groups. (p=0.008, p=0.034, respectively). At the 30th minute, tramadol+melatonin group measurements were found to be significantly higher than the control and tramadol groups.