Yaşam tarzı olarak veganizmin tüketicilerin organik gıda satın alma kararı üzerindeki etkisi
The impact of veganism as a lifestyle on consumers decision to purchase organic food
- Tez No: 761855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, vegan yaşam tarzını benimsemiş veya vegan yaşam tarzı hakkında bilgisi olan ve buna eğilimli bireylerin, organik gıda satın alma kararını nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın teorik kısmında üç ana boyuta ayrılan veganizm (hayvan hakları, sağlık, çevre) ölçekleri ve altı ana boyuta ayrılan organik gıda satın alma ölçeğinden (organik gıda satın alma normu, sağlık bilinci,özkimlik, organik gıda tüketmenin faydaları, ahlaki tutum, bilgi ve arama) faydalanılmıştır. Bu boyutlarda bağımsız değişken olan veganizmin bağımlı değişken olan organik gıda satın almaya etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate how individuals who have adopted a vegan lifestyle or have knowledge of and are prone to it influence the decision to buy organic food. In the theoretical part of the study, veganism (animal rights, health, environment) scales divided into three main dimensions and organic food purchasing scale (organic food purchasing norm, health awareness, self-awareness, benefits of consuming organic food, moral attitude, knowledge and search) were used. The effects of veganism, which is an independent variable in these dimensions, on the purchase of organic food, which is the dependent variable, were examined.