The effect of organizational identification on employee performance
Örgütsel özdeşleşmenin çalışan performansına etkisi
- Tez No: 761856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, örgütsel özdeşleşme ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın özel amacı ise, verimlilik çalışması, planlama çalışması, yaratıcılık ve yenilikçiliğin yanı sıra örgütsel özdeşleşmeye yönelik çabaların etkisini incelemektir. Metodoloji: Katılımcılardan bilgi almak amacıyla, araştırmacı, tanımlayıcı bir çalışma metodolojisi ve rastgele bir örneklem kullanmıştır. Çalışmanın örneklemini Somali'deki dört büyük ticari bankadan katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırma için nicel tekniğin bir parçası olarak bir anket oluşturulmuştur. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için betimsel, ilişkisel ve regresyon analizlerinden yararlanılmış ve veriler araştırmacı tarafından SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmanın sonucu, örgütsel özdeşleşme ile çalışan performansı arasında verimli çalışma ile planlama çalışması açısından önemli bir etki olduğunu göstermektedir. Bunlar, bireylerin maksimum potansiyellerine ulaşmalarını ve adil bir şekilde ödüllendirilmelerini sağlarken aynı zamanda firmaların daha verimli olmalarına yardımcı olmak için uygulanmaktadır. Bu da organizasyonun performansını artırmaktadır. Çalışma ayrıca yaratıcılık ve yenilikçilik ile örgütsel özdeşleşme ve çaba sarf etme arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Hedeflere ulaşmanın çalışan performansında kritik bir faktör olması nedeniyle, örgütsel özdeşleşmenin iyileştirilmesi, çalışan performansının da artmasıyla sonuçlanması potansiyeline sahiptir. Öneri: Çalışanların kendilerini işletmenin temsilcisi olarak daha iyi tanımlayabilmeleri için işletmelerin kurumsal kimliğe önemli miktarda kaynak ayırması gerekmektedir. Sonuç olarak, performans değerlendirmesinde bir gelişmeye yol açan çalışma performansında bir iyileşme olmuştur. Çalışanlar şirkete katkıda bulunmaya teşvik edilerek morali artırılmalıdır. Bir kuruluş, performansta olumlu bir fark yaratma konusunda ciddi ise, amacını kısa ve öz ve ikna edici bir şekilde açıklayabilmelidir. Bunun, çalışanların ve denetçilerin nasıl davrandığı, olayları nasıl algıladığı ve işyerinde nasıl kararlar aldığı üzerinde muazzam bir etkisi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the connection between organizational identification and employee performance. The specific objective of the study was to examine the impact of efficiency work, planning work, creativity and innovation, as well as efforts toward organizational identification. Methodology: The researcher utilized a descriptive study methodology and a random sample to get information from the participants. The sampling of the study is 200 respondents from four major commercial banks in Somalia. A questionnaire was created as part of the quantitative technique for the investigation. To accomplish the study's aims, descriptive, correlational, and regression analyses were utilized, and the researcher analyzed the data using SPSS. Findings: The study result indicates that there is substantial effect between organizational identification and employee performance in terms of efficiency work and planning work. these are in place to ensure that individuals reach their maximum potential and are rewarded fairly, while also assisting firms in becoming more efficient. This, in turn, boosts the organization's performance. The study also found that there is a positive relationship between creativity and innovation and organizational identification as well as making efforts. Due to the fact that fulfilling goals is a critical factor in employee performance, improving organizational identification has the potential to result in an increase in employee performance as well. Recommendation: It is necessary for businesses to commit substantial resources to organizational identity in order for workers to better identify themselves as representatives of the enterprise. Consequently, there has been an improvement in working performance, which has led to an improvement in performance appraisal. Boost employee morale by encouraging them to contribute to the company. If an organization is serious about making a positive difference in performance, it should be able to explain its goal succinctly and persuasively. This has a tremendous impact on how workers and supervisors behave, perceive events, and make decisions in the workplace.