Sıvı membran kullanarak eser element zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 76186
  2. Yazar: DERYA DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada membran tekniklerinden biri olan sıvı emülsiyon membran tekniği ile eser miktardaki Fe(III), Zn(II), Mn(II), Cu(II) ve Ni(II)'nin zenginleştirilmesi ve alevli atomik absorbsiyon spektrometresi ile tayini yapıldı. Elementlerin zenginleşme verimi üzerine, sıvı membran fazının bileşenlerinin etkileri Fe(III) kullanılarak araştırılıp, en uygun sıvı membran faza oluşturulduktan sonra, bütün elementler için pH etkileri araştırıldı. Burada bütün elementlerin en yüksek geri kazanımlarının olduğu pH araştırıldı. Ayrıca su numunelerinde bolca bulunan Ca(II) ve Mg(II)'nin varlığında elementlerin geri kazanım verimleri araştırıldı. Daha sonra sadece Fe(III) kullanılarak sıvı membran tekniğinin verimini etkileyen parametrelerden sıcaklık, fraksiyon sayısı, su/yağ fazlarının oram, karıştırma süreleri, karıştırma hızlan ve bekletme sürelerinin etkileri araştırıldı ve optimum deney şartlan belirlendi. Optimum şartlarda yapılan deneylerde sırasıyla Fe(III), Mn(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) için % 90. güven seviyesi ile geri kazanım yüzdeleri % 84.5 ± % 4. 1, % 94.7 ± % 1.3, % 93. 1 ± % 4.4, % 97.8 ± % 2.3ve % 90.3 ± % 4.1 olarak bulundu. Metot daha sonra Ankara Çayı ve
Özet (Çeviri)
In this study, trace amount of Fe(III), Zn(II), Mn(II), Cu(II) and Ni(II) were enriched by using liquid emulsion membrane as one of membran techniques and those metal ions were determined by atomic absorption spectrometry. In order to increase enrichment efficiency of elements; after the effects of components of liquid membrane phase were researched for Fe(III), the optimum liquid membrane phase was formed and the effect of pH was investigated for all ions. The optimum pH values of highest recoveries with the for all elements were searched. In addition, recovery efficiencies of the elements were investigated in the presence of Ca(II) and Mg(II) which are abundantly found in the water samples. Then the parameters of temperature, number of fraction, the ratio of water/oil phases, mixing times, mixing rates, waiting times which effect the efficiency of liquid membrane technique were researched by using only Fe(III) at the optimum experimental conditions, recovery percentages with the 90 % confidence level for Fe(III), Mn(II), Ni(II), Cu(II) and Zn(II) were found in order as % 84.5 ± % 4.1, % 94.7 ± % 1.3, % 93.1 ± % 4.4., % 97.8 ± % 2.3 % 90.3 ± % 4.1 respectively. The method was applied to Ankara River and Ankara Tap water.