İşletmelerin girişimcilik yönelimiyle ihracat yönelimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Kuyumculuk sektörü üzerine bir araştırma
Evaluation of the relationship between entrepreneurial orientation and export orientation of enterprises: A research on the jewelry sector
  1. Tez No: 761865
  2. Yazar: MEHMET FATİH SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Girişimci kişiliğe sahip bir işletme sahibinin girişimcilik faaliyetinde bulunacağı ülkedeki yapısal etkenler o işletmenin ihracat yönelimini belirlemektedir. Aslında işletme sahibinin girişimci profili ve işletmedeki çalışanların girişimcilik algıları ihracata yönelmede önemli bir etken olarak kabul görmektedir. Girişimcilik yönelimi yüksek olan işletmeler düşük olanlara kıyasla girişimsel süreçlerini tasarlarken rekabetçi zekalarını kullanarak pazarda rakiplerine karşı daha sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde etmektedir. Girişimcilik yönelimi algısı yüksek bir işletme sahibi girişimcilik fonksiyonlarını yerine getirmede oldukça yeterlidir. Ayrıca pazar koşullarını analiz ederek kendi rakipleriyle arasında fark yaratma konusunda ve ihracat yaptığı pazarda başarıya ulaşmasını sağlayacak işletme planını belirlemede de oldukça başarılıdır. Bu çalışmada kuyumculuk sektöründe ihracat yapan küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin girişimcilik yönelimi algılarının ihracat yöneliminde nasıl bir değişim yarattığı araştırılmıştır. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından e-posta ile gönderilen listede yer alan 887 ihracatçı işletmeden ihracat karı diğerlerine göre daha yüksek olan 7 tanesi seçilerek bu işletmelerin sahipleri ile görüşülmüştür. Araştırmanın tamamlanması için gereken verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış mülakat tekniği uygulanmıştır. Çalışma kapsamında işletme sahipleriyle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen bilgiler MAXQDA2020 nitel veri analiz programıyla analiz edilerek sonuçlar özetlenmiş ve bu sonuçlara ilişkin yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The structural factors in the country where an enterprise owner with an entrepreneurial personality will engage in entrepreneurship activity determine the export orientation of that enterprise. In fact, the entrepreneur profile of the enterprise owner and the perception of employees of the enterprise regarding entrepreneurship are considered important factors in orientation to export. Compared to enterprises with low entrepreneurship orientation, those with high entrepreneurship orientation gain a more sustainable competitive advantage against their competitors in the market by using their competitive intelligence while designing their entrepreneurial processes. An enterprise owner with high entrepreneurship orientation perception is quite sufficient in fulfilling entrepreneurial functions. He/she is also quite successful in creating a difference between himself/herself and his/her competitors by analyzing the market conditions and in determining the business plan that will allow him/her to achieve success in the market he/she exports. In this study, the change that entrepreneurship orientation perception of small and medium-sized enterprise owners that exports in the jewelry sector have created in export orientation was studied. 7 enterprises with higher export profits compared to others out of the 887 exporter enterprises in the list sent via e-mail by İstanbul Mineral and Metals Exporters' Association (İMMİB) were selected and interviews were held with the owners of these enterprises. Semi-structured interview technique was used to collect the data required for the completion of the research. Information obtained as a result of the interviews held with the enterprise owners within the scope of the study was analyzed with MAXQDA2020 qualitative data analysis software, the results were summarized and comments on these results were included.