Uluslararası girişimcilik yöneliminin yenilikçilik boyutu: Küresel doğan işletmeler üzerine nitel bir çalışma
The innovativeness dimension of international entrepreneurship orientation: A study on born global firms
  1. Tez No: 504628
  2. Yazar: AYBÜKE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Teknolojik gelişmeler, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeler, ticaret engellerinin ortadan kaldırılması gibi küreselleşmenin etkileri ülkeler arasındaki sınırları ortadan kaldırmış ve uluslararası girişimcilik faaliyetleri ivme kazanmaya başlamıştır. Uluslararası girişimcilik faaliyetlerinin hız kazanması ile bazı işletmelerin geleneksel yollar ile uluslararasılaşma süreçlerini geçirmedikleri, daha erken ve hızlı bir şekilde uluslararasılaştıkları fark edilmiştir. Uluslararasılaşma süreçlerini daha erken ve hızlı bir şekilde geçiren küçük ve orta ölçekli işletmeler,“küresel doğan işletmeler”olarak ele alınmaktadır. Sayıları her geçen gün artmaya başlayan bu işletmelerin diğer işletmelere nazaran daha hızlı uluslararasılaşmalarının nedeni, sahip oldukları girişimcilik yönelimleridir. Çalışma kapsamında küresel doğan işletmelerin uluslararasılaşma süreçlerini etkileyen girişimcilik yönelimlerinde yenilikçilik boyutu incelenmiştir. Küresel doğan işletmelerin uluslararasılaşma süreçlerinin nasıl olduğu incelenmiş ardından girişimcilik yönelimleri üzerine durulmuştur. Girişimcilik yönelimi boyutlarından biri olan yenilikçilik boyutunun küresel doğan işletmelere etkisi incelenmiştir. Çalışmada; Ankara, Çorum ve Konya'da bulunan, farklı sektörlerde faaliyet gösteren küresel doğan işletmelere ulaşılmıştır. İşletmelerle görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sayesinde elde edilen veriler nitel araştırma yöntemleri yardımı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak, elde edilen veriler sayesinde küresel doğan işletmelerin girişimcilik yöneliminde yenilikçilik boyutunu etkileyen dört faktör ortaya konmuş ve açıklanmıştır. Bu faktörler; bilgi oluşturma ve paylaşma, girişimcilik, bilgi ve iletişim teknolojileri ve insan kaynaklarıdır.
Özet (Çeviri)
Borders between countries have disappeared and, thus, international entrepreneurial activities have gained momentum thanks to the effects of globalization such as technological developments, advances in information and communication technologies, and the abolition of trade barriers. It has been noticed that some firms have become internationalized in a way earlier and faster than usual with the acceleration of international entrepreneurial activities, rather than the traditional ways of internationalization. Small and medium-sized enterprises, which go through the internationalization process earlier and faster, are considered“born global firms.”The reason why such firms, increasing in numbers every passing day, become internationalized faster than some other firms is the entrepreneurial orientations they have. In the scope of this study, the dimension of innovation, which affect internationalization processes of born global firms, was examined in terms of their entrepreneurial orientations. After examining how the internationalization processes of born global firms develop, their entrepreneurial orientations were emphasized. The effect of the dimension of innovation, one of the dimensions of entrepreneurial orientation, on born global firms was examined. The born global firms operating in different sectors in Ankara, Çorum and Konya were reached in the study. Interviews with the firms were conducted face to face. The data obtained through the interviews were analyzed with the help of qualitative research methods. In conclusion, four factors that influence the dimension of innovation in the entrepreneurial orientation of born global firms were revealed and explained based on the data obtained. These factors were information creation and sharing, entrepreneurship, information and communication technologies, and human resources.