Fosfatidil kolince zenginleştirilen yüksek yağlı diyet ve streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda plazma trimetil amin N-oksit düzeyleri
Plasma trimetylamino N-oxide levels in rats with experimental diabetes induced HİGH fatty diet and streptozotocin enriched by phosphatidyl choline
  1. Tez No: 761873
  2. Yazar: MİRAÇ BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FERİT GÜRSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada 250±20 gram ağırlığında olan 36 adet sıçan 6 gruba ayrılmıştır. Bazal diyetle beslenen kontrol grubu (Grup 1), yüksek yağlı diyet (Grup 2), fosfatidilkolince zengin yüksek yağlı diyet (Grup 3), fosfatidilkolince zengin yüksek yağlı diyet+spreptozotosin (STZ) (Grup 4), fosfatidilkolince zengin yüksek yağlı diyet+spreptozotosin+SFN (Grup 5) ve fosfatidilkolince zengin yüksek yağlı diyet+spreptozotosin+DMB (Grup 6) olarak oluşturulan sıçanlar, 13 hafta boyunca beslendikten sonra alınan kan örneklerinde TMAO, LPS, CRP, IL-10, IL-6, TNF-alfa, IL 1beta düzeyleri ile diğer biyokimyasal parametreler çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between TMAO, the level of which is increased in the intestinal flora by high fat and phosphatidylcholine-rich diet, and Type 2 Diabetes. In the study, 36 rats weighing 250±20 grams were divided into 6 groups. Control group fed with basal diet (Group 1), high fat diet (Group 2), phosphatidylcholine rich high fat diet (Group 3), phosphatidylcholine rich high fat diet+spreptozotocin (STZ) (Group 4), TMAO, LPS, CRP, IL-10, IL-6, TNF-alpha, IL 1beta levels and other biochemical parameters were studied in the blood samples taken after the rats were fed with phosphatidylcholine rich high fat diet+spreptozotocin+SFN (Group 5) and phosphatidylcholine rich high fat diet+spreptozotocin+DMB (Group 6) for 13 weeks.