Daire testerelerin masif ağaç malzemelerde yüzey düzgünlüğüne etkileri
  1. Tez No: 76188
  2. Yazar: SELÇUK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada ağaç malzemelerin daire testere kesicileriyle biçildikten sonra yüzey pürüzlülüğünün karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu maksatla Doğu kayını (Fagus orientalis L.), Sarçım (Pinus sylvestris L), Meşe (Quercus petreae L.) ve Akasya (Robinia pseudoacacia L.) odunlarından hazırlanan toplam 144 adet numune kullanılmıştır. Bu numuneler radyal ve teğet yönde 20,24,40 dişli testerelerle 5 m/dk ve 9 m/dk'lık besleme hızlarında biçilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü değeri; ağaç türü, kesiş yönü, diş sayısı ve besleme hızına göre belirlenmiştir. Her bir işlem için 3 adet deney örneği kullanılmış ve her örnekte 8 ölçüm yapılmıştır. Ölçümler sonucu hesaplanan ortalama pürüzlülük değerleri yardımıyla, yüzey düzgünlüğüne ağaç türü, kesiş yönü, diş sayısı ve besleme hızı etkileri karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, ağaç cinslerinden en pürüzsüz yüzeyi sarıçam odunu en pürüzlü yüzeyi ise meşe odunu vermiştir. En düzgün yüzey radyal yönlerde 5 m/dk Besleme hızında diş sayısı 24 adet olan daire testere ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, comperative of surface roughness after from sawed with circular saws of wood materials. For this end, totaly 144 experimental samples were used that Beech ( Fagus Orientalis L.), Scotch pine ( Pinus sylvestris L.), Oak (Quercus Petreae L. ) and Acacia ( Robinia Pseudoacacia L. ). This samples were sawed with 20, 24, 40 teeth saws, feed rate 5 m/min and 9 m/min at radial and tangential. The values of surface smoothness was determined based on wood species, cutting direction, number of tooth and feed rate. In the per test piece has been measured at 8 measurments and used 3 samples. According to mean surface smoothness values; it has been compored the wood species, cutting direction, number of tooth and feed rate factors. As a result of experimental samples, scotch pine has given the best result at surface roughness, oak has given the worst result at surface roughness. It has been proven the best result with 5 m/min in feed rate and 24 teeth saw at radial direction.