Laminar akış durumunda kesintili sıcaklık fonksiyonuna göre değişen levha sıcaklıklarının karışık konveksiyona etkisinin iki boyutlu eğik kanalda sayısal olarak incelenmesi
- Tez No: 76194
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
LAMINAR AKIŞ DURUMUNDA KESİNTİLİ SICAKLIK FONKSİYONUNA GÖRE DEĞİŞEN LEVHA SICAKLIKLARININ KARIŞIK KONVEKSİYONA ETKİSİNİN İKİ BOYUTLU EĞİK KANALDA SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mevlüt ARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1998 ÖZET Bu çalışmada; iki boyutlu eğik kanalda laminar akış durumunda karışık konveksiyon nümerik olarak araştırılmıştır. Temel denklemler olan momentum, süreklilik ve enerji eşitlikleri iki boyutlu akış için elde edilmiş ve boyutsuz hale getirilmiştir. Akış laminar, sürekli, sıkıştırı lamaz akış kabul edilip, viskoz sürtünmesi (dissipasyon) ihmal edilmiştir. Boyutsuz hale getirilen temel denklemlerin cebirsel hale getirilmesi işleminde Merkezi - Farklar ve Upwind metodları kullanılmıştır. Cebirsel Hale Getirilmiş boyutsuz temel denklemler bilgisayarda nümerik olarak çözülmüşlerdir. Çözümler, önce uniform akışkan giriş sıcaklığı, tam gelişmiş giriş hız profili, sabit üst ve alt duvar sıcaklıklarında elde edilmiştir. Daha sonra ise hız ve sıcaklık dağılımları, yerel Nusselt sayıları, sabit kanal açısında, basamak fonksiyonuşeklinde farklı alt duvar sıcaklıkları ve değişik Reynolds ve Grashoff sayıları için elde edilmişlerdir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların literatürde verilen sonuçlar ile iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak tez için geliştirilen programın kabul edilebilir olduğu anlaşılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Laminar Akış, Karışık Konveksiyon 122 Prof. Dr. Mecit SİVRİOĞLU
Özet (Çeviri)
A NUMERICAL INVESTIGATION OF EFFECTS OF DISCRETE WALL TEMPERATURES ON MIXED CONVECTION IN TWO DIMENSIONAL INCLINED CHANNEL AT LAMINAR FLOW CONDITION ( M.Sc. Thesis) Mevlüt ARSLAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1998 ABSTRACT In this study; mixed convection is investigated numerically in a two dimensional inclined channel at laminar flow conditions. The basic governing equations, namely momentum, continuity and energy are obtained for two dimensional flow and are expressed in terms of the dimensionless quantities. Flow is assumed stady state and incompressible. Dissipation term is neglected. Central - Differences and Upwind methods are used in the discritization processes of dimensionless equations. Resulting sets of algebraic equations are solved numerically on a digital computer. First, solutions are obtained for uniform entrance fluid temperature and fully developed entrance velocity profile, with constant top and bottom wall temperatures. Then, the velocity and temperature distributions, local Nusselt numbers are obtained at different locations for various Reynolds numbers, inclined channel angles and bottom wall temperatures changing as a discrete function. It is seen that the results obtained from this study are inIV good agreement with results given in the literature. As a conclusion; it is understood that the developed computer programme is acceptable. Science code Key words Page number Adviser 625.04.02 Laminar Flow, Mixed Convection 122 Prof. Dr. Mecit SİVRİO?LU