Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel müzik kurslarında eğitim durumunun incelenmesi
  1. Tez No: 76195
  2. Yazar: YEŞİM ARCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMAN DAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
11 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI ÖZEL MUZIK KURSLARINDA EĞİTİM DURUMUNUN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yeşim ARC AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Bu araştırma, Ankara' daki özel müzik kurslarında yapılan eğitimin çağdaş eğitim doğrultusunda incelenerek uygulamadaki görünümünü ortaya çıkarabilmek, geliştirilmesine katkıda bulunabilmek ve bu konuda yapılacak araştırmalara ışık tutabilmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla özel müzik kurslarında çalışan müzik öğretmenlerinin görüş ve önerileri alınarak uygulanmakta olan eğitimin çağdaş eğitim anlayışına göre değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Kurslarda görev yapan öğretmenlerle yapılan görüşmelerin ve 625 sayılı Özel Öğretim Kurumlan Kanununun karşılaştırılarak incelenmesi sonucunda uygulanmakta olan eğitim yetersiz olduğu görülmüştür. Özel müzik kurslarında verilen eğitimin çağdaş eğitim anlayışı içinde Türk Millî Eğitimin amaçlarını tam olarak gerçekleştirmediği ve eğitim kalitesinin. düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kurslarda verilen eğitimin kalitesin iyileşmesine ve daha etkin hale getirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Özel Müzik Kursları 82 Doç. Keriman DAVRAN
Özet (Çeviri)
III THE EXAMINATION OF EDUCATION IN PRIVATE MUSIC COURSES CONNECTED TO THE MINISTRY OF EDUCATION (M.SC.Thesis) Yeşim ARCAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1998 ABSTRACT This research has been carried out to examine education methods in private music courses in Ankara in order to reveal weather it is in line with the contemporary education approach, to contribute it's development and to direct future studies. With this aim, assessment of the current methods in the context of the contemporary approaches has been done by taking the perspectives and recommendations of educators at private music courses. After some interviews with the educators and comparative exainining of Law of Private Education Institutions of number 625, it is seen that the current education system is insufficient. It is understood that the education given in private music courses does not realise, the goals of Turkish national education in context of modern education, and that the education quality is low. This study puts some proposals out for improving the quality of education given in these courses and for making them more effective. Science Code Key words Page number Adviser Private Music Courses 82 Doç. Keriman DAVRAN