T 1202 Skoda Pikabın arka süspansiyon ve tahrik sistemlerinin güncel uygulamalar ışığında yurdumuzda mevcut elemanlar kullanılarak yeniden tasarlanması
  1. Tez No: 76193
  2. Yazar: SELİM KUTUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR T. HONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
T 1202 SKODA PİKABIN ARKA SÜSPANSİYON VE TAHRİK SİSTEMLERİNİN GÜNCEL UYGULAMALAR IŞIĞINDA YURDUMUZDA MEVCUT ELEMANLAR KULLANILARAK YENİDEN TASARLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Selim KUTUCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1998 ÖZET Bu çalışmanın amacı, T 1202 Skoda pikabın arka süspansiyonu ve tahrik sisteminin güncel uygulamalar ışığında yurdumuzda mevcut elemanları kullanılarak yeniden tasarlanmasıdır. Yerli ve yabancı pikapların arka süspansiyon ve tahrik sistemleri incelenerek, edinilen bilgilerin ışığında T 1202 Skoda pikabın arka süspansiyonu ve tahrik sistemine günümüz uygulamalarını uyarlayarak pikabın tahrik ve süspansiyon sistemlerindeki sorunlar giderilmektedir. Uyarlama Ankara Ata Sanayi 'de Fatih Yedek Parça ve Oto Tamir Atelyesinde yapılmaktadır. Bilim Kodu : 625.01.05 (Taşıt Tekniği) Anahtar Kelimeler : Otomotiv süspansiyonu, otomotiv tamik sistemi, T 1202 Skoda, taşıt tekniği Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yaşar T. HONDUR
Özet (Çeviri)
REDESIGN OF THE REAR SUSPANSION AND DRIVING SYSTEM OF T 1202 SKODA PICKUP UNDER THE VIEW OF PRESENT APPLICATIONS BY USING THE EXISTING VEHICLE COMPONENTS OF THIS COUNTRY (M. Sc. Thesis) Selim KUTUCU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1998 ABSTRACT The aim of this study, is to redesign the rear suspension and driving system of T 1202 Skoda pickup using the vehicle components available in this country Rear suspension and driving system of native and foreing pickups are considered, and under the view of this study, some the modern applications are adapted to rear suspension and driving system of T 1202 Skoda pickup, thus suspension and driving problems of this model are solved. Locally, this adaptation is performed at Fatih Spare Part and Car Repair Workshop in Ata Sanayi of Ankara. Science Code : 625.01.05 (Vehicle Design) Key Words : Otomotive suspension, otomotiv power train, T 1202 Skoda, vehicle design Page Number : 83 Adviser : Prof Dr. Yaşar T. HONDUR