Robotik prostatektomi ameliyatlarında uygulanan derin trendelenburg pozisyonunda kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions in DEEP trendelenburg position applied in robotic prostatectomy surgery
  1. Tez No: 761974
  2. Yazar: EMİR KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ TORAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Robotik yardımlı laparoskopik prostatektomilerde (RALP) pnömoperitonyumu takiben, derin trendelenburg (TDB) pozisyonu (en az 25°-45°) uygulanır (1). TDB pozisyonunda artan venöz dönüşün kalp debisini koruması beklense de, yer çekimine ve intratorasik basınç artışına bağlı hemodinamik parametrelerde düşme görülebilmektedir (2). Bu çalışmada invaziv arter monitörizasyonu üzerinden PRAM (Pressure Recording Analytical Method) yöntemi ile elde edilen ve kardiyak verimliliği gösteren cardiac cycle efficiency'nin (CCE) derin TDB pozisyonundan nasıl etkilendiği ve transösefageal ekokardiyografi (TEE) ile ölçülen longitudinal strain (LS) ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma, etik kurul onayı (ATADEK 2022-07/04) alındıktan sonra Nisan 2022-Ağustos 2022 tarihleri arasında prospektif gözlemsel olarak dizayn edilmiştir. 18 yaş üstü, kronik kalp yetersizliği, kapak hastalığı ve ritim bozukluğu olmayan ve son 3 ayda MI geçirmemiş malign prostat kanseri tanılı, RALP cerrahisi geçirecek 20 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların hemodinamik parametreleri, supin pozisyonda pnömoperitoneum sonrası (t1) ve derin TDB'un 10. dakikasında (t2), PRAM (Most-Care UP, Padova, İtalya) ve TEE parametreleri kaydedilmiştir. Çalışmanın estimated power'ı t1 ve t2 zamanlarındaki CCE değerlerine (mean difference:0.15, standard sapmalar: 0.22 ve 0.24, alfa:0.05) göre 0.80 olarak hesaplanmıştır. Hastaların t1 ve t2'de ortalama arteriyel basınçları ve kardiyak indeksleri benzerdir.
Özet (Çeviri)
In robotic assisted laparoscopic prostatectomy (RALP), patients were positioned in deep trendelenburg (TDB) (at least 25°-45°) after establishing pneumoperitoneum (1). Although it is expected that the cardiac output is conserved with the increased venous return in the TDB position, a decrease in hemodynamic parameters can be observed due to gravity and increased intrathoracic pressure (2). In this study, we investigated the effects of deep TDB position on the cardiac cycle efficiency (CCE) that is obtained by PRAM (Pressure Recording Analytical Method) from invasive artery monitoring and its relationship with longitudinal strain (SL) measured by transesophageal echocardiography (TEE). The study was designed as a prospective observational study between April 2022 and August 2022, after obtaining ethics committee approval (ATADEK 2022-07/04). 20 patients with malignant prostate cancer and undergoing RALP surgery who were >18 years old, who did not have chronic heart failure, valve disease or rhythm disorders, and who did not have MI in the last 3 months were included in the study. Demographic parameters of the patients, PRAM (Vygon, France) and TEE parameters after creating pneumoperitoneum in the supine position (t1) and at the 10th minute of deep TDB (t2), were recorded. The estimated power of the study was calculated as 0.80 according to the CCE values at t1 and t2 (mean difference: 0.15, standard deviations: 0.22 and 0.24, alpha: 0.05). The mean arterial pressures and cardiac indexes of the patients were similar at t1 and t2.