Türkiye'de bilgisayar destekli eğitimin gelişimi
- Tez No: 76202
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
TÜRKİYE'DE BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMİN GELİŞİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin ALTINKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1998 ÖZET Bu tezde“Türkiye'de Bilgisayar Destekli Eğitimin Gelişimi”incelenmiştir. Eğitim, eğitimin önemi ve özellikleri anlatılmıştır. Eğitim-teknoloji ilişkileri ve eğitim teknolojileri açıklanmıştır. Bilgisayarlar tanıtılmış, yapı ve işleyişi hakkında bilgi verilmiştir. Bilgisayarın eğitimde kullanılmasının önemi ve gerekliliği vurgulanmıştır. Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE) tanıtılmış ve genel özellikleri üzerinde durulmuştur. Bazı dünya ülkelerindeki BDE uygulamaları anlatılmıştır. Türkiyede'ki BDE uygulamaları açıklanmış ve gelişen projeler üzerinde durulmuştur. Daha sonra bu uygulamalar yorumlanmıştır. Son olarak BDE ve Türkiyede'ki BDE uygulamaları ile ilgili sonuç ve öneriler verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.06.01 Bilgisayar, Eğitim 152 Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
THE IMPROVEMENT OF COMPUTER AIDED EDUCATION IN TURKEY (M.Sc. Thesis) Hüseyin ALTINKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT In this thesis“The improvement of computer aided education in Turkey”has been examined. The education and it's aspects has been explained. The relationship between education and education technologies has been explained. The computers and their way of operation has been introduced. The importance of using computers in education and it's necessity has been emplasised. Computer Aided Education (CAE) and it's peuesal aspects has been' stated. Afterwords these application have been evaluated. Finaly an evaluation on CAE and CAE application in Turkey has been done with some suggestions. Science Code Key Words Page Number Adviser 626.06.01 Computer, Education 152 Assoc. Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞO?LU