Ortaokul öğrencilerinde fiziksel aktivite ve sedanter süre ile ilişkili faktörlerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Investigation of factors related to physical activity and sedentary time in secondary school students with structural equation model
  1. Tez No: 762016
  2. Yazar: BETÜL BEYZA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN TİMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Öz-yeterlilik, sosyal destek ve çevresel bariyerlerin fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkisinin yapısal eşitlik modellemesi (YEM) yöntemi kullanılarak araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Yaşları 9-14 arasında değişen sağlıklı, okul çağı çocukları ve ebeveynleri araştırmaya dahil edildi. Çocukların sosyo-demografik verileri ve fiziksel aktivite düzeyine ilişkin veri ebeveyn tarafından bildirildi. Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Öz-yeterlik Ölçeği, sosyal destek ve çevresel bariyerler anketleri çocuk tarafından yanıtlandı. Bulgular: %58,9'u kız olan 389 kişilik popülasyonun ortalama yaşı 11,9±1 yıldı. 60 dakika OYFA ile geçirilen gün sayısı haftalık ortalama 2,3±1,9 oldu. Öz-yeterlilik, sosyal destek ve çevresel bariyerler değişkenleri üzerinden tanımladığımız model kabul edilebilir uyum değerlerini karşıladı (X2/sd=2,01, SRMR=0,06, GFI=0,91, AGFI=0,89, RMSEA= 0,05, CFI=0,91 ve NFI=0,84).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the relationship between self-efficacy, social support, environmental barriers and physical activity by using the structural equation modelling (SEM). Material and Methods: School-age children aged 9-14 years and their parents were included in the study. The socio-demographic data and physical activity level of the children were reported by the parents. The Physical Activity Self-Efficacy Scale for Children, social support and environmental barriers questionnaires were answered by the child. Results: The mean age of the 389 participants was 11.9±1 years and 58.9% of them were girls. The number of days spent with 60 minutes of MVPA was 2.3±1.9 per week. The model we defined based on self-efficacy, social support and environmental barriers met acceptable fit values (X2/sd=2.01, SRMR=0.06, GFI=0.91, AGFI=0.89, RMSEA= 0.05, CFI=0.91 and NFI=0.84).