Kastamonu halk inanışları üzerine bağlamsal bir inceleme
A contextual study on Kastamonu folk beliefs examination
  1. Tez No: 762026
  2. Yazar: MERVE DELİHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Toplum içinde doğup büyüyen bireyler doğduğu andan itibaren birtakım ihtiyaçları, arzuları, istekleri ve korkuları beraberinde getirdiği gibi çevresinde anlayamadığı, anlamlandıramadığı bazı olaylarla da karşı karşıya gelir. İnsanoğlu tüm bunlara bir çözüm bulmak, korku ve kaygılardan uzaklaşmak, manevi olarak rahatlamak için bazı inanışlar ve uygulamalar geliştirmiştir. Bu çalışmada Kastamonu'da yöre halkı tarafından kabul gören, bilinen ve günümüzde de etkisini sürdüren halk inanışları derlenmiş ve kayıt altına alınmıştır. Kayıt altına alınan veriler bağlamlarına ve işlevlerine göre incelerek, halk inanışlarının bağlamlarını ve işlevlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında halk inanışı kavramı açıklanmış, Kastamonu ili hakkında bilgi ve tezin önemi, amacı yöntemi ve Kastamonu'da halk inanışları ile yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde derlenen halk inanışları, bağlamları verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde halk inanışlarının işlevleri tespit edilmiştir. Çalışma sonuç, kaynakça ve görseller ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals born and raised in the society bring with them some needs, desires, wishes and fears from the moment they are born, and there are some constitutions and developments around them that they cannot understand or make sense of. Mankind has developed some beliefs, in other words rituals, in order to find a solution to all these, to get away from fears and anxieties, and to relax spiritually. Therefore, these rituals have an important place among the people and have survived since prehistoric times and have been passed down from generation to generation. Folk beliefs, which are among the study subjects of social and human sciences, are also an important phenomenon for the discipline of folklore. The concept of belief, which has a broad semantic framework, gains a narrower meaning and content in folklore studies. In particular, he tries to examine the archaic elements from the past religions within the widespread religious tradition in a society. In this study, beliefs that were accepted by the local people in Kastamonu, lived in the past and many of them still live today, were compiled. In the study, many beliefs about transition periods, sky and natural events, animals, trees, water, iron, fire, hearth, supernatural beings, household and household goods, calendar/time, human limbs, fertility, auspiciousness, evil eye, evil eye and hospitality. sample has been found. Identified beliefs were examined and analyzed according to contextual theory.