Immune functions of human brain pericytes and fibroblasts during neuroinflammation
Nöroinflamasyon sırasında perisitlerin ve fibroblastların immün fonksiyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 762060
  2. Yazar: AYSU BİLGE GÖKYÜZÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAY VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mikroglia ve astrositler tarafından yönlendirilen veya periferik lökosit infiltrasyonu olarak ortaya çıkan nöroinflamasyon, beyin aktivitesi için olumsuz sonuçlara sahiptir ve çoğu nörolojik bozuklukta mevcuttur. Santral Sinir Sistemi (SSS) mikrodamarlarının yapısında duvar hücreleri (perisit ve düz kas hücreleri) ve bunların etrafındaki perivasküler fibroblastlar (PVF) bulunur. Bu hücrelerin BBB oluşumunda ve SSS immün homeostazında önemli rolleri vardır. Perisitlerin benzersiz perivasküler konumu, bu hücreleri CNS bağışıklık tepkisinin çeşitli yönlerini kontrol etmek için ideal bir şekilde lokalize eder. Normal şartlar altında periferik immün hücreler (lenfositler ve makrofajlar) parankime geçmez, Multipl Skleroz (MS) patolojisinde; en yaygın kronik inflamatuar hastalıklardan biri; kan-beyin bariyeri (KBB), bu hücrelerin SSS'ye sızmasının bir sonucu olarak geçilir. Perisitler ve diğer perivasküler hücrelerin MS patogenezine katkıda bulunma olasılığı yüksektir. Ancak bu hücre tiplerinin MS'e kesin katkısı henüz bilinmemektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ışığında perisitlerin merkezi sinir sistemi iltihabına karşı çok hassas hücreler olduğunu söyleyebiliriz. Henüz bilinmeyen ise bu hücrelerin nöroinflamasyon sırasında lökositlerle nasıl etkileştiği, nöroinflamasyonu nasıl etkilediği ve nasıl etkilendiğidir. Bu, araştırılması gereken önemli bir alandır. Son çalışmalar ayrıca perivasküler fibroblastların çoğunlukla arteriyollerin çevresinde bulunduğunu ve perisitler gibi PDGFRβ ve CD13 pozitif olduklarını göstermiştir. Bu özellikler, vasküler patoloji çalışmalarında fibroblastlar ve perisitler arasında ayrım yapmayı zorlaştırmaktadır. Bu projede, beyin vasküler perisit ve fibroblast hücrelerinin MSS iltihabındaki rollerini incelemeyi amaçladık. Bu amaçla insan beyni primer perisit ve fibroblast hücre dizilerini belirli sitokinlerle uyardık ve ardından inflamatuar gen ekspresyonlarını ve protein ekspresyon değişikliklerini inceledik. Ek olarak, perisit-makrofaj ve fibroblast-makrofaj etkileşimlerini keşfetmek için bir kemotaksis deneyi gerçekleştirdik. Birlikte ele alındığında, veriler beyin perisitlerinin nöroinflamasyona kapsamlı ve takdir edilmeyen katkısını tanımlar. Nöroinflamasyon hemen hemen tüm nörolojik bozukluklarda meydana geldiğinden, perisit aracılı immün yanıtların farklı yaklaşımlarını hedeflemek, birkaç nörolojik durumun tedavisi veya önlenmesi için terapötik yollar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Neuroinflammation, directed by microglia and astrocytes or arising as peripheral leukocyte infiltration, has adverse consequences for brain activity and is present in most neurological disorders. Mural cells (pericyte and smooth muscle cells) and perivascular fibroblasts (PVF) around them are present in the structure of CNS microvessels. These cells have important roles in BBB formation and CNS immune homeostasis. The unique perivascular position of pericytes makes these cells ideally localized to check several aspects of the CNS immune response. Under normal conditions, peripheral immune cells (lymphocytes and macrophages) do not pass into the parenchyma, during neuroinflammation; the blood-brain barrier (BBB) is crossed as a result of the infiltration of these cells into the CNS. Pericytes and other perivascular cells are highly likely to contribute to the immune-related diseases. However, the exact contribution of these cell types to is not yet known. In the light of recent studies, we can say that pericytes are very sensitive cells against CNS inflammation. What is not yet known is how these cells interact with leukocytes during neuroinflammation, how they affect neuroinflammation and how they are affected. This is an important area to be explored. Recent studies have also shown that perivascular fibroblasts are also present in perivascular space and, like pericytes, they are PDGFRβ and CD13 positive. These features make it difficult to distinguish between fibroblasts and pericytes in vascular pathology studies. In this project, we aimed to examine the roles of brain vascular pericyte and fibroblast cells in CNS inflammation. For this purpose, we stimulated the human brain primary pericyte and fibroblast cell lines with certain cytokines, and then examined the inflammatory gene expressions and protein expression changes. In addition, we conducted a chemotaxis experiment to explore the pericyte-macrophage and fibroblast-macrophage interactions. Taken together, the data defines an extensive and unappreciated contribution of brain pericytes to neuroinflammation. Since neuroinflammation occurs in almost all neurological disorders, targeting different approaches of pericyte-mediated immune responses may offer therapeutic ways for the treatment or prevention of several neurological conditions.