Gestasyonel diyabeti olan anne bebekleri ile olmayan annelerin bebeklerinin kardiyolojik etkilenme açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 762063
  2. Yazar: BURCU GİZEM TEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YOZGAT, PROF. DR. TÜRKAY SARITAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gestasyonel diyabet, gebeliğin 24. haftasından sonra ortaya çıkan ve giderek tanı alan hasta sayısının arttığı bir hastalıktır. Gestasyonel olmayan tip 1 ve tip 2 diyabetin gebelik komplikasyonlarını ve bebekte kardiyak malformasyon riskini arttırdığı bilinmektedir. Ancak gestasyonel diyabetin bebekteki neden olabileceği malformasyonlar net olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda gestasyonel diyabet tanısı almış anne bebekleri ile annesinde gestasyonel diyabet tanısı olmayan bebeklerin olası kardiyak malformasyonlar açısından karşılaştırılması planlanmıştır. Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2020-2021 yılları arasında prospektif bir çalışma yapıldı. Çalışma grubu olarak gestasyonel diyabet tanısı almış anne bebekleri belirlendi. Bu bebekler bebek odasından, yenidoğan yoğun bakım ünitesinden ve poliklinik başvurularından seçildi. Kontrol grubunu ise herhangi bir nedenle çocuk kardiyolojisi bölümüne yönlendirilen ve annesinin gebelik dönemi takibinde gestasyonel diyabet tanısı almadığı yenidoğanlar oluşturdu. Gruplar arasındaki maternal özellikler, doğum sonrası ekokardiyografi ve elektrokardiyografik bulgular ile bebeklere ait demografik veriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes is a disease that occurs after the 24th week of pregnancy and the number of diagnosed patients gradually increases. It is known that type 1 and type 2 diabetes increase pregnancy complications and the risk of cardiac malformation in the baby. However, the malformations that gestational diabetes may cause in the baby are not known clearly. In our study, it is planned to compare babies which mothers diagnosed with gestational diabetes and babies without a diagnosis of gestational diabetes in terms of possible cardiac malformations. A prospective study was conducted in Medipol University Medical Faculty Hospital between 2020-2021. Babies of mothers diagnosed with gestational diabetes were determined as the study group. These babies were selected from the baby room, neonatal intensive care unit and outpatient clinic. The control group consisted of newborns who were referred to pediatric cardiology department for any reason and whose mother was not diagnosed with gestational diabetes during pregnancy. Maternal characteristics, postnatal echocardiography and electrocardiographic findings and demographic data of the babies were compared between the groups.