A proposal of an optimal Turkish military space model by cross-country comparison of the American, Russian, and Chinese military space models
ABD, Rusya ve Çin askeri uzay modellerinin ülkeler arası karşılaştırması ile optimum Türk askeri uzay modeli önerisi
- Tez No: 816455
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞULE CANAN SOKULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Uzay, ilk uzay faaliyetlerinin başlangıcından itibaren devletlerin ulusal güvenlikleri için hayati bir alan olmuştur. Soğuk Savaş döneminde başlayan uzayın militarizasyonu süreci artan bir şekilde devam etmekte ve bir kendine-yardım sistemi olan uluslararası sistemde devletler ulusal güvenliklerini sağlamak için uzay-tabanlı varlıkları işletmektedir. Küresel sistem içerisindeki rekabetin artması, uluslararası uzay hukukunun devletlerin davranışlarını düzenlemekte yetersiz kalması ve artan aktörlerle beraber askeri uzay faaliyetlerinin artış göstermesi neticesinde, devletler kalımlarını sürdürebilmek için askeri uzay yeteneklerini artırmakta ve caydırıcı önlemler almaktadır. Bununla beraber, sayıları giderek artan uzay güçleri silahlı kuvvetleri bünyelerinde uzay kuvvetleri oluşturmaya başlamışlardır. Bu çalışma ile, devletlerin uzay kuvvetleri kurmalarının ardındaki sebepler savunmacı yapısal gerçekçilik çerçevesinde analiz edilecek ve ABD, Rusya ve Çin askeri uzay modellerinin karşılaştırılması edilmesi ile Türkiye için optimum askeri uzay modeli önerisi sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Space has been a vital domain for the national security of states since the beginning of the first space activities. The militarization process of space, which started during the Cold War, continues increasingly and in the international system, which is a self-help system, states operate space-based assets to ensure their national security. As a result of the increase in competition in the global system, the inadequacy of international space law in regulating the behavior of states, and the increase in military space activities with increasing actors, states increase their military space capabilities and take deterrent measures in order to maintain their survival. However, the increasing number of space powers have begun to form space forces within their armed forces. In this study, the reasons behind the states' establishment of space forces will be analyzed within the framework of defensive structural realism, and the optimum military space model proposal for Türkiye will be presented by comparing the US, Russian and Chinese military space models.