İzometrik manifoldlar
- Tez No: 76208
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IZOMETRIK MANIFOLDLAR (Yüksek Lisans Tezi) Tank ÖNDER.m. GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Bu çalışmada; ilk olarak Manifold, Türev Dönüşümü, Kovaryant Türev, Metrik Tensör, Temel Formlar, Yönlendirme ve Eğrilik Tensörü gibi temel kavramlar ana hatları ile verilmiştir. Sonra da F:S^ S dönüşümü izometri iken, F. türev dönüşümünün iç çarpımı koruduğu, S ve S hiperyüzeylerinin 1. temel formlarının, hacimlerinin, kovaryant türevlerinin, jeodezik eğriliklerinin değişmediği gösterilmiştir. Son olarak Euclid metriği, hiperbolik ve Poincare metrikleri ele alınarak Euclid metriğinde düşünülen bir eğri uzunluğunun metriğe bağlı olarak değiştiği, fakat izometriler altında korunduğu gösterilmiştir. Bilim Kodu : 403.0201 Anahtar Kelimeler : İzometri, metrik Sayfa Adedi : 107 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Necmettin TANRIÖVER
Özet (Çeviri)
II ISOMETRIC MANIFOLDS (M.ScThesis) Tarık ÖNDER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1998 ABSTRACT In this study; firstly, basic concepts like Manifold, Derivative Map, Covariant Derivative, Metric Tensor, Fundamental Forms, Orientation and Curvature Tensor have been presented with their main characteristics. Then, it has been pointed out that if the F:S-»S map is isometric, F, derivative map preserves the dot product; volumes, covariant derivatives, geodesic curvatures of first fundamental forms of S and S hypersurfaces do not change. Finally, Euclidean metric, hyperbolic and Poincare metrics are dealt with, and it has been shown that the length of a curvature thought in Euclid metric changes depending on the metric, but it is preserved under isometries. Science Code Key Words Page Number Adviser 403.0201 Isometry, metric 107 Prof. Dr. Necmettin TANRIÖVER